طالبان یک زندانی آمریکایی را با یک دستیار بن لادن مبادله می‌کند

  • انتشار: ۲۳ دلو ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 171955

العربیه به نقل از منابع آگاه گزارش داده است که امریکا در در توافقی با طالبان یک دستیار افغانستانی اسامه بن لادن، رهبر سابق گروه القاعده را در ازای آزادی یک زندانی آمریکایی در افغانستان آزاد کرده است.

هرچند مذاکرات میان آمریکا و طالبان برای چندین ماه در قطر هنوز ادامه دارد، اما به نظر می‌رسد که سرانجام توافقی در مورد آزادی تعدادی از بازداشت‌شدگان آمریکایی در دست این طالبان در افغانستان صورت گرفته است.

به گفته منابع العربیه، آمریکا با آزادی «محمد رحیم حقمل افغانی» که به عنوان دستیار ویژه بن لادن فعالیت می‌کرد، علاوه بر یک زندانی دیگر افغانستانی در ازای آزادی رایان کوربت، زندانی آمریکایی در زندان‌های طالبان، موافقت کرد.

انتظار می‌رود معامله مبادله امروز، دوشنبه انجام شود.

استخبارات طالبان کوربت را در ۱۰ اگست ۲۰۲۲ چند روز پس از کشته شدن ایمن الظواهری رهبر القاعده در کابل دستگیر کرد.

به گفته منابع العربیه، دلیل بازداشت کوربت به اتهام جاسوسی برای ایالات متحده و ارتباط وی با افشای محل سکونت الظواهری در منطقه دیپلماتیک در کابل است.

قابل ذکر است که «محمد رحیم حقمل افغانی»، دستیار بن لادن در سال ۲۰۰۷ هنگام سوار بر اتوبوس عمومی در شهر لاهور توسط نیروهای پاکستانی دستگیر شد.

او سپس در سال ۲۰۰۸ به زندان معروف گوانتانامو منتقل شد.

در ۲ اگست۲۰۲۲، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که کشورش الظواهری را در کابل کشته است.

کشتن الظواهری بزرگترین ضربه به القاعده از زمان کشتن بن لادن توسط نیروهای ویژه ایالات متحده در سال ۲۰۱۱ بود. همچنین در آن زمان تردیدهایی در مورد میزان عمل طالبان به تعهد خود مبنی بر عدم پناه دادن به گروه های تروریستی مسلح ایجاد کرد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟