طالبان: در پنج ماه گذشته ۸۰۰ تُن جلغوزه به ارزش ۸ میلیون دالر صادر کردیم

  • انتشار: ۲۷ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 153400

وزارت صنعت و تجارت طالبان می‌گوید که در پنج ماه گذشته نزدیک به ۸۰۰ تُن جلغوزه به ارزش هشت میلیون دالر به بیرون از کشور صادر کرده‌اند.

مسوولان این وزارت می‌گویند که صادرات جلغوزه به گونه‌ی مستقیم به کشور‌های دیگر جریان دارد و می‌کوشند تا میزان صادرات جلغوزه را بیش‌تر بسازند.

آخندزاده عبدالسلام جواد، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت طالبان، گفت: «خوشبختانه ما مستقیم به چین، کشور‌های امارات متحده عربی و دیگر کشور‌ها همچنان با روسیه وصل هستیم و صادرات ما بیش‌تر از طریق افغانستان و راه‌های هوایی و بنادر وصل هستیم.»

به گفته‌ی این وزارت، این مقدار جلغوزه را به کشور‌های پاکستان، هند، چین، امارات متحده عربی و برخی از کشور‌های دیگر صادر کرده‌اند.

در همین حال، شماری از بازرگانان می‌افزایند که برای افزایش صادرات جلغوزه نیاز است تا به چالش‌های آنان رسید‌گی شود.

محبوب الله محمدی، بازرگان، گفت: «قیمت کارگوی هوایی از افغانستان بسیار زیاد است البته در اینجا طالبان باید برنامه‌های سبسایدی را در نظر بگیرد دوم مشکلات که فعلا از طریق طالبان بالای تجاران در جنگلات اضافه شده است که محصولات جنگلات با عشر است البته این موضوعات هم اثر‌گذار بالای محصولات یا قیمت صادرات است.»

از سویی هم، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گوید اگر سهولت‌ها فراهم شود بازرگانان می‌توانند در یک سال بیش‌تر از ۱۰۰ میلیون دالر جلغوزه صادر کنند و از این رهگذر طالبان نیز درآمد خوبی خواهد داشت.

محمد یونس مؤمند، معاون اول اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، گفت: «سالانه ما تقریباً حدود ۷۵ میلیون دالر صادرات داریم و اگر این را به نحو احسنش پروسس کنیم و پروسس‌های ما اینجا ادامه داشته باشد می‌توانیم میزان صادرات را تا ۱۰۰ میلیون دالر برسانیم.»

بربنیاد آمار‌های وزارت صنعت و تجارت طالبان در سال ۱۴۰۱ هجری خورشیدی به ارزش ۴۹ میلیون دالر جلغوزه به بیرون از کشور صادر شده است که بیش‌ترین صادرات به کشور‌های پاکستان، چین و هند انجام شده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟