طالبان: دروازه تورخم به روی بیماران بدون ویزه بسته شده است

  • انتشار: ۱۱ قوس ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 162569

مقام‌های محلی طالبان در ننگرهار از بسته‌شدن گذرگاه تورخم به روی انتقال بیماران اهل افغانستان به پاکستان خبر می‌هند.

ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان در ننگرهار با نشر اعلامیه‌ای گفته که این گذرگاه از جمعه‌شب، ۱۰ قوس، به این‌سو، به روی بیمارانی که ویزه ندارند، از سوی پولیس مرزی پاکستان بسته شده است.

پیش از این، بیماران و بیمارداران بدون پاسپورت و ویزه پس از تایید و دریافت مدرکی از سوی کمیسیون صحی طالبان در ننگرهار، اجازه ورود به پاکستان را داشتند.

با این حال، مقام‌های محلی طالبان از افرادی که تاییدی کمیسیون صحی این گروه را نیز دارند، خواسته‌اند تا «اطلاع ثانوی» از رفتن به گذرگاه تورخم خودداری کنند.

گذرگاه تورخم پیش از این نیز، به دلیل درگیری مرزبانان پاکستان و نیروهای طالبان بسته شده بود.

در بیست سال گذشته نظام صحی افغانستان دست‌کم صاحب یک سیستم شده بود و سازمان‌های بین‌المللی متعددی برای تقویت این سیستم در کنار افغانستان ایستاده بودند، اما با سقوط کشور به دست طالبان، در کنار دیگر موارد، نظام صحی کشور نیز فروپاشید.

صدها متخصص و پزشک از کشور بیرون شدند و بسیاری از نهادهای بین‌المللی همکاری‌های خود را با نظام صحی افغانستان زیر حاکمیت طالبان به حالت تعلیق درآوردند.

به همین دلیل، رقم بیمارانی که راهی کشورهای همسایه به‌ویژه پاکستان برای تداوی می‌شوند، پس از سقوط نظام پیشین افزایش سرسام‌آوری پیدا کرده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟