طالبان درشهر مزار برای تامین مصارف خود از مردم پول جمع آوری می‌کنند

  • انتشار: ۴ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 124418
طالبان

ساکنان شهرک علی آباد در شهر مزار شریف گفته که مسوولان طالبان از هر گذر مبلغ ۲۰ تا ۳۰ هزار افغانی پول نقد برای تامین مصارف خود جمع آوری کرده اند.

این شهروندان بدون ذکر نام خود به روزنامه اطلاعات روز گفته اند که مسوولان طالبان در حوزه ۱۲ امنیتی مزارشریف تاکنون از چندین گذر در شهرک علی‌آباد این مبلغ پول را جمع‌آوری کرده‌اند.

به گفته‌ی آنان، مسوولان این حوزه‌ امنیتی طالبان گفته‌اند که این پول‌ها را برای تأمین خرج و خوراک زمستانی‌شان جمع‌آوری می‌کنند.

شهرک علی‌آباد یک منطقه‌ی فقیر و هزاره‌نشین در حوزه‌ی دوازدهم امنیتی شهر مزارشریف موقعیت دارد که حدود سه‌هزار خانواده در آن زندگی می‌کنند.

این منطقه به ۱۸ گذر تقسیم شده است. ساکن یکی از این گذرها گفت که او و حدود ۲۰۰ فامیل هم‌گذرش بیش از ۲۰ هزار افغانی به حوزه‌ی دوازدهم امنیتی طالبان پرداخته‌اند: “ابتدا ما از هر فامیل (زوج) مبلغ ۵۰ افغانی جمع‌آوری کردیم و بردیم به حوزه‌ای ۱۲ طالبان این مبلغ را نپذیرفتند. بعد مجبور شدیم که هر فامیل ۱۰۰ افغانی جمع‌آوری کنیم.”

همچنین این ساکن شهرک علی‌آباد گفت که طالبان قبل از جمع‌آوری این مبلغ، یکی از متنفذان این منطقه را بازداشت کرده بودند.
به گفته او، نیروهای طالبان به این متنفذ هشدار داده بودند که اگر این مبلغ را جمع‌آوری نکند، او را زندانی می‌کنند.

یک ساکن دیگر این منطقه هم گفت که طالبان به آنان خاطرنشان کرده‌اند که اگر در هر گذر مبلغ دست‌کم ۲۰ هزار افغانی را جمع‌آوری و به حوزه ۱۲ امنیتی این گروه تحویل ندهند، “به خانه‌ها می‌آیند و با زور نان سه چاشت‌شان را می‌خورند.”

روزنامه اطلاعات روز گفته که ضمن تلاش‌های زیاد موفق نشده در این مورد پاسخ مسوولان محلی طالبان را بگیرد؛ اما سعید خوستی سخنگوی وزارت امور داخله این گروه گفته که هیچ کسی از نیروهای طالبان اجازه ندارد تا از افراد و اشخاص پول بگیرد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟