طالبان خواستار آزادسازی دارایی‌های بانک مرکزی برای تقویت نظام صحی شدند

  • انتشار: ۱۰ حوت ۱۴۰۲
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 173814

قلندر عباد، وزیر صحت عامه طالبان از امریکا خواست تا دارایی‌های مسدود شده بانک مرکزی را به‌منظور تقویت نظام صحی در افغانستان آزاد کند.

رادیو تلویزیون ملی زیر اداره طالبان روز چهارشنبه، ۹ حوت گزارش داده که عباد این خواست را در نشست سازمان‌های کمک‌رسان در دوحه، پایتخت قطر، بیان کرده است.

وی ادعا کرده است که طالبان این پول را برای رفع چالش‌ها فرا راه نظام صحی استفاده خواهند کرد.

عباد افزوده است: «آزادسازی دارایی‌های افغانستان یک گام مثبت در راستای صحت مادران و کودکان، مستقل‌سازی سیستم صحی و معیاری‌سازی خدمات صحی در کشور خواهد بود.»

پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان و کاهش کمک‌های جهانی، نظام صحی در کشور با چالش‌های جدی روبه‌رو شده است.

براساس این گزارش، وزیر صحت عامه طالبان همچنان در مورد آوردن اصلاحات در سیستم صحی افغانستان و ارایه خدمات معیاری در روستا‌ها تاکید کرده است.

کاهش هزینه‌های اداری پروژه‌ها در بخش صحت از خواست‌های دیگر این مقام طالبان از کشورهای کمک‌کننده است.

گفتنی است که پس از سقوط افغانستان به دست طالبان، بیش از نُه میلیارد دالر دارایی کشور در بانک‌های اروپا و امریکا منجمد شد.

پس از تشدید بحران اقتصادی در افغانستان، امریکا یک صندوق امانی را در سویس ایجاد و سه‌ونیم میلیارد دالر از ذخایر ارزی کشور را به این صندوق منتقل کرد.

طالبان در حالی خواستار آزادسازی این دارایی‌ها می‌شوند که ماه گذشته شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان با ابراز نگرانی از نحوه فعالیت و سوءاستفاده‌ از ذخایر ارزی افغانستان در صندوق امانی گفته بود که این صندوق طالبان را «فربه» می‌کند.

این شورا ذخایر ارزی افغانستان را متعلق به مردم دانسته و تاکید کرده است که دارایی‌های کشور نباید برای «فربه کردن یک گروه افراطی با رویکرد تروریستی» مصرف شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟