طالبان بار دیگر از حضور داعش در افغانستان انکار کردند

  • انتشار: ۱۵ حمل ۱۴۰۳
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 176799

با آن‌که اخیراً شماری از کشورهای منطقه و جهان از حضور داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند، اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان می‌گوید که داعش در کشور سرکوب شده است.

مجاهد در یک نواری صوتی که روز چهارشنبه، ۱۵ حمل از طریق رادیو و تلویزیون ملی زیر اداره طالبان منتشر شد، مقام‌های شماری از کشورهای منطقه و جهان را متهم به تبلیغ به نفع داعش و بزرگ‌نمایی این گروه کرده است.

او تاکید کرده است: «داعش پدیده‌‌ای نیست که بتواند در افغانستان مشکلی را ایجاد کند. البته داعش بود، اما حالا کوبیده شده است.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که در پی حمله انتحاری روز پنج‌شنبه، ۲ حمل در مربوطات ناحیه اول شهر قندهار بیش از ۴۵ تن به‌شمول پنج مقام طالبان کشته و ۵۶ تن دیگر زخمی شده‌اند.

گرو داعش مسوولیت حمله در برابر دفتر ولایتی کابل بانک را برعهده گرفت و مدعی شد که مهاجم این گروه کمربند انتحاری خود را در میان جمعیت حدود ۱۵۰ نفری اعضای طالبان منفجر کرده بود.

افزون بر این، حمله مرگ‌بار شاخه‌ خراسان داعش بر یک کنسرت در حومه مسکو، نگرانی‌های جدی را در جهان به میان آورده است.

بسیاری از قانون‌گذاران در امریکا و مقام‌های برخی از کشورهای همسایه از تقویت گروه‌های تروریستی تحت حاکمیت طالبان در افغانستان شدیداً ابراز نگرانی کرده‌اند.

در تازه‌ترین مورد، اسفندیار میر، کارشناس ارشد انستیتوت صلح ایالات متحده گفته است، شاخه خراسان داعش با حمله بر حومه مسکو، خواست به جهان نشان دهد که توانایی «ضربه‌زدن به هر نقطه‌ای از جهان» را دارد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟