طالبان از برداشت ۴.۳ میلیون تن گندم در افغانستان خبر دادند

  • انتشار: ۲۹ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 153732

اداره ملی احصاییه و معلومات طالبان ادعا کرده است که در سال جاری ۴٫۳ میلیون تن گندم از کشت‌زارهای للمی و آبی در کشور برداشت شده است.

این اداره روز چهارشنبه، ۲۹ سنبله، با نشر اعلامیه‌ای گفته که ساحات تحت کشت گندم آبی در سال روان نسبت به سال قبل ۴.۴ درصد و در بخش للمی نیز ۱۵ درصد افزایش یافته است.

در اعلامیه آمده است: «یافته‌ها نشان می‌دهد که در سال روان در مجموع ۲.۰۲ میلیون هکتار زمین گندم کشت شده که از این میان ۱.۳۴ میلیون هکتار آن آبی و ۶۸۰ هزار هکتار دیگر آن للمی می‌باشد. براساس ارقام به ‌دست آمده ساحات کشت‌شده گندم ۷۱ درصد مجموع ساحات کشت‌شده کشور را تشکیل می‌دهد.»

اداره ملی احصاییه و معلومات طالبان گفته است: «در سال ۱۴۰۲ در تمام کشور ۴.۳۵ میلیون متریک تن گندم تولید شده که نسبت به سال گذشته نزدیک به ۱۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.»

به گفته این نهاد، با استفاده از تکنالوژی سنجش از راه دور (Remote Sensing) که شامل تحلیل و تجزیه تصاویر ماهواره‌ای است، ساحات تحت کشت للمی و آبی گندم را تثبیت کرده است.

طالبان دلیل افزایش حاصلات گندم را جلوگیری از کشت کوکنار و ریزش باران‌های به موقوع عنوان کرده گفته‌اند: «به‌ طور نمونه تنها در هلمند با کاهش ساحات تحت کشت کوکنار، ساحات تحت کشت گندم ۴۹ درصد افزایش یافت است.»

در این گزارش در حالی از کاهش کشت کوکنار در کشور یاد شده است که دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد (UNODC) چند روز پیش با نشر گزارشی تازه از تغییر شکل مواد مخدر در افغانستان خبر داد.

این اداره از تولید سریع متامفتامین در افغانستان و افزایش قاچاق آن در داخل کشور و کشورهای منطقه هشدار داد.

بر اساس گزارش قاچاق متامفتامین در افغانستان و کشورهای همسایه نزدیک به دوازده برابر افزایش است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟