طالبان: ارزش قراردادهای استخراج معادن افغانستان در دو سال گذشته ۷ میلیارد دالر می باشد

  • انتشار: ۲۵ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 153207

وزارت معادن و پترولیم طالبان می گوید ارزش قراردادهای امضاشده در بخش استخراج معادن در دو سال گذشته نزدیک به هفت میلیارد دالر می‌رسد.

همایون افغان، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم طالبان گفت: “شرکت‌های ایرانی، چینایی، ترکی و بریتانیوی سرمایه‌گذار هستند و حجم سرمایه‌گذاری در این هفت قرارداد تقریبا در حدود ۶ میلیارد و ۵۵۷ میلیون دالر می‌رسد.”

سخنگوی وزارت معادن طالبان ‌افزوده که در این مدت قرارداد استخراج ۲۰۰ معدن کوچک را نیز به شرکت‌های داخلی واگذار کرده است.
وزارت معادن و پترولیم طالبان همچنان گفته است که در حال حاضر شماری از معدن‌ها به ویژه معدن سرب و جست ولایت غور، حوزه‌های نفتی و آهن پنجشیر آماده استخراج هستند و سرمایه‌گذاران می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند.
از سویی‌هم، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفته است که طالبان باید با حفظ منافع ملی، قراردادهای معادن را به شرکت‌های داخلی و خارجی واگذار کند.

به گفته‌ی مسوولان در این اتاق، طالبان باید به منظور جلب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در کشور سهولت‌های لازم را در بخش سرمایه‌گذاری فراهم سازد و جامعه جهانی نیز محدودیت‌های وضع‌شده را بردارد.

محمد یونس مومند، معاون اول اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفت: “وزارت معادن و پترولیم طالبان وظیفه دارد که هم برای سرمایه‌گذاران افغان و هم برای سرمایه‌گذاران خارجی شرایط آسان و خوب و هم نظر به منافع ملی اقتصادی شرایط آماده کند که سطح سرمایه‌گذاری بیشتر شود.”

پیش از این وزارت معادن و پترولیم طالبان گفته بود که شفافیت کامل در استخراج معادن وجود دارد و هیچ معدن در کشور به‌گونه‌ی غیرقانونی استخراج نخواهد شد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟