صلیب سرخ: ۱۶ میلیون نفر در کشورهای عربی در موقعیت پناهنده قرار دارند

  • انتشار: ۲۹ جوزا ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 143151

سخنگوی بخش خاورمیانه کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به‌مناسبت روز جهانی پناهندگان گفت، شانزده میلیون نفر در کشورهای عربی در موقعیت پناهنده قرار دارند.

به نقل از رسانه های خارجی، ایمانه ترابلسی سخنگوی مدیر خاورمیانه کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (ICRC)، طی سخنانی به‌مناسبت بیستم جون روز جهانی پناهندگان وضعیت آوارگان و پناهندگان در خاورمیانه و آفریقای شمالی را مورد ارزیابی قرار داده و گفت: به‌علت درگیری‌ها و حوادث خشونت‌آمیزی که سال‌هاست در جهان عرب ادامه دارد، حدود ۱۶ میلیون نفر در موقعیت پناهنده زندگی می‌کنند.

ترابلسی ضمن اشاره به اینکه سوریه در راس پرونده پناهجویان قرار دارد گفت: شمار سوری‌هایی که به کشورهای همسایه عربی مانند اردن، عراق و لبنان پناهنده شده‌اند به بیش از پنج میلیون نفر می‌رسد. وضعیت پناهندگانی که در کشورهای عربی مانند لبنان و اردن به‌سر می‌برند، بسیار وخیم است زیرا این‌کشورها با روند اقتصادی سخت و دشواری مواجه هستند.

سخنگوی مدیر خاورمیانه کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ضمن اشاره به اینکه وضعیت مردم سوریه در این‌کشور نیز به‌هیچ عنوان خوب و رضایت‌بخش نیست گفت: از ۲۲ میلیون نفری که در حال حاضر در سوریه زندگی می‌کنند، ۱۵ میلیون نفر با نیاز به کمک‌های بشردوستانه در تلاش ادامه بقا هستند. ۱۲ میلیون نفر از مردم سوریه در تامین مواد غذایی با مشکلات جدی مواجه هستند.

وی ضمن اشاره به اینکه علاوه بر پناهنده شدن به کشورهای خارجی در داخل سوریه نیز میلیون‌ها نفر با مهاجرت داخلی رو در رو هستند اعلام کرد: شش میلیون نفر در سوریه از خانه و کاشانه خود آواره شدند. در یمن حدود پنج میلیون نفر آواره هستند. این عده با اینکه کشورهای خود را ترک نکرده‌اند ولی در شرایط بسیار سختی در تلاش ادامه بقا هستند. این عده فاقد توانایی دسترسی به خدمات بهداشتی، آب تمیز و خدمات اساسی هستند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟