شکست نظامیان سعودی و اماراتی در مأرب؛ تغییر موازنه قدرت به نفع یمن

  • انتشار: ۱۵ سنبله ۱۳۹۴
  • سرویس: بین المللتیتر 1
  • شناسه مطلب: 9228

جنبش انصارالله یمن روز جمعه با شلیک موشک «توشکا» به سمت منطقه «صافر» واقع در استان مأرب، یک انبار نگهداری تسلیحات در این منطقه را هدف قرار داد. به دنبال این حمله ۴۵ نظامی اماراتی کشته شدند و شماری دیگر به شدت مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

پس از انتشار آمار قربانیان این انفجار، اخبار ضد و نقیضی در این زمینه منتشر شد که نشان می داد شمار تلفات بسیار کمتر از چیزی است که در رسانه ها مطرح شده است. اما در نهایت سخنگوی نیروهای مسلح امارات اذعان کرد در این حمله‌ای که به وسیله موشک «توشکا» صورت گرفت ۴۵ نظامی این کشور کشته شدند. از سوی دیگر منابع بحرینی نیز اعلام کردند که ۵ نظامی این کشور که در ائتلاف حمله به یمن مشارکت داشتند نیز در حمله به مأرب جان خود را از دست داده اند.

«احمد العسیری» مشاور وزیر دفاع عربستان سعودی و سخنگوی ائتلاف ضد یمن نیز تصریح کرد که به دنبال این حادثه ۱۰ نظامی سعودی نیز کشته شدند. وی حاضر نشد در سخنان خود به این مسأله اذعان کند که حادثه انفجار صورت گرفته ناشی از حمله موشکی یمنی ها بوده است. در پی این حادثه، دولت امارات سه روز عزای عمومی در این کشور اعلام کرد. این در حالی است که در طول پنج ماه تجاوز وحشیانه سعودیها علیه مردم بی دفاع یمن تاکنون بیش از ۶۶۰۰ غیرنظامی یمنی شهید و یا زخمی شده اند. بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی نهادهای حقوق بشری بین المللی شمار زیادی از قربانیان حملات سعودیها را زنان و کودکان یمنی تشکیل می دهند؛ افرادی که تنها گناهشان پافشاری بر حق طبیعی خود یعنی تعیین سرنوشت کشورشان بود.

انتشار خبر هلاکت ۴۵ نظامی اماراتی آن هم تنها در یک حمله ـ و نه طی چند حمله و چند روز ـ لرزه به اندام آل سعود انداخت. مقامات سعودی هیچگاه تصور نمی کردند که ارتش و نیروهای مردمی یمن که در رأس آنها جنبش انصارالله قرار دارد، قادر به انجام چنین حمله کشنده ای باشند. در واقع اگر نگاه کوتاهی به حملات انتقام جویانه ارتش و نیروهای مردمی یمن به مواضع سعودیها بیاندازیم، به خوبی در می یابیم که حمله موشکی اخیر از جمله ضربات مهلک بر پیکره ائتلاف ضد یمن بود؛ ائتلافی که تا به امروز هم از ریختن خون هیچیک از زنان و کودکان یمنی امتناع نمی ورزد و در این مسیر، جامعه جهانی را حامی اصلی خود می بیند. با وجود تداوم حملات سعودیها به نقاط مختلف یمن، کشتار بی گناهان و نابودی بی سابقه زیرساخت های این کشور، بسیاری از تحلیلگران معتقدند که با توجه به تحولات اخیر، باید منتظر تغییر موازنه قدرت به نفع انصارالله یمن در نبرد با سعودیها بود. به اعتقاد کارشناسان عربستان سعودی که تا به امروز خود را در مواجهه با مقاومت قابل تحسین یمنی ها عاجز می دید، اکنون با چالش بزرگتری یعنی قدرت مقابله انصارالله با حملات علیه آن مواجه است؛ قدرتی که در جریان حادثه اخیر در استان مأرب و هلاکت ۴۵ نظامی اماراتی از آن رونمایی شد.

پُر واضح است که عربستان سعودی تاکنون موفق به تحقق هیچیک از اهداف از پیش تعیین شده خود در حمله به یمن نشده است. این رژیم تا دیروز تلاش می کرد تا با ادامه حملات وحشیانه به یمن، به منظور دستیابی به ساز و کاری جهت خروج از باتلاقی که در آن گرفتار شده است، برای خود زمان بخرد، اما با حمله ای که روز گذشته انجام شد و تلفاتی که برجای ماند، می توان گفت که این حیله نیز کارگر نیافتاد و روند معادلات در تحولات یمن به کلی تغییر کرد.

اکنون مقامات سعودی به خوبی دریافته اند که این حمله ممکن است آغاز سلسله حملات کوبنده دیگری باشد که پایانی سخت برای آنها رقم خواهد زد. با توجه به حمایت های مردمی گسترده در یمن از جنبش انصارالله و مقاومت مردم در مقابل حملات سعودیها، موازنه سیاسی همواره به نفع انصارالله بوده است. زیرا آل سعود با حملات خود نتوانست مردم یمن را از اصول خود منصرف و «منصور هادی» رئیس جمهور فراری را به آنها تحمیل کند. با این حال، نمی توان انکار کرد که از نظر نظامی، آل سعود به دلیل برخورداری از پیشرفته ترین تسلیحات نظامی دست برتر بر انصارالله و نیروهای یمنی داشته است. حمله غافلگیرانه ارتش و نیروهای مردمی یمن به مأرب و هلاکت ۴۵ اماراتی، ۱۰ سعودی و ۵ بحرینی به یک باره تمامی معادلات را تغییر و موازنه قدرت نظامی را نیز به نفع انصارالله تغییر داد.

در همین ارتباط، «محمد البخیتی» عضو ارشد جنبش انصارالله یمن می گوید: «موازنه قدرت به نفع جنبش انصارالله یمن است». وی ادامه می دهد: «ما با اراده ملت یمن در مقابل تجاوزهای وحشیانه آل سعود ایستادگی خواهیم کرد و متجاوزان را شکست خواهیم داد». «ابراهیم علوش» کارشناس اردنی نیز با اشاره به شکست عربستان سعودی و ناتوانی اش در تغییر موازنه قدرت در عرصه میدانی و سیاسی یمن تاکید می کند: «پافشاری آل سعود و منصور هادی بر تسلیم شدن انصار الله و گروه های یمنی و اجرای قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت غیر منطقی است».

این تحولات در حالی اتفاق می افتد که «محمد البخیتی» عضو ارشد جنبش انصارالله یمن در سخنانی اعلام کرد که گروه های یمنی مخالف تجاوز آل سعود برای تشکیل دولت موقت به توافق رسیده اند. وی در این زمینه تصریح کرد: «با توجه به توافق صورت گرفته، یک رئیس جمهور توافقی توسط گروه های یمنی برای اداره امور کشور انتخاب خواهد شد». با توجه به وقوع این تحولات در عرصه های سیاسی و نظامی به نظر می رسد که آل سعود دیگر هیچ راهی جز پذیرش رسمی شکست خود در یمن در مقابل خود نمی بیند. باید دید که در آینده مقامات سعودی چه تصمیمی برای مقابله با تحولات سیاسی و نظامی اخیر در یمن که بدون شک برای آنها غیر قابل پیش بینی بود، اتخاذ خواهند کرد.

 

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟