شهر‌های متروکه‌ای که قدم گذاشتن در آن‌ها جرات می‌خواهد

  • انتشار: ۱۱ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: گوناگون
  • شناسه مطلب: 90629

معروفترین شهر ارواح جهان عنوان مطلبی است که می‌خواهیم چند مورد از شهر‌های متروکه‌ی دنیا را برایتان به تصویر بکشیم. هیچ چیزی در دنیا ترسناک‌تر از شهر‌های کاملاً متروکه نیست.

در ادامه ۱۳ شهر متروکه‌ دنیا را برایتان گردآوری کرده‌ایم که هم می‌توانید سفری به آنجا داشته باشید و هم اینکه از دیدن تصاویرشان لذت ببرید.

۱) شهر کراکو در ایتالیا

نخستین مورد از معروفترین شهر ارواح جهان، شهری به نام کراکو است که در ایتالیا واقع شده. این شهر در قرن هشتم بنا شد، اما بنا به فجایع مختلف ساکنانش آن را ترک کردند. شهر کراکو روی سخره‌ای با ارتفاع ۴۰۰ متری از سطح زمین بنا شده است. از فجایع طبیعی که موجب متروکه‌ماندن این شهر شده می‌توان به رانش زمین در سال ۱۹۶۳ اشاره کرد و مورد دیگر نیز در سال ۱۹۷۹ بود که سیل شرایط زندگی را بسیار دشوار کرد و همچنین در سال ۱۹۸۰ نیز زمین‌لرزه‌ی دیگری باعث شد که در نهایت این شهر به کلی خالی از سکنه شود.

شهر کراکو محصور در دروازه‌ی قفل‌شده است و بازدیدکنندگان باید حتماً راهنمایی همراه خود داشته باشند. از طرفی هم به لطف حضور مجسمه‌ی خسارت‌ندیده‌ی مریم مقدس این شهر طی سال میزبان فستیوال‌های مختلف مذهبی است. همچنین به‌رغم اینکه این شهر را رسماً می‌توان مثل بمبی ساعتی دانست، محل فیلمبرداری فیلم‌های بسیاری بوده که از میان آن‌ها می‌توان به فیلم «مصائب مسیح» اشاره کرد.

۲) شهر کِنِکات واقع در آلاسکای آمریکا

ساختمان‌های شهر کنکات بسیار سست و ضعیف هستند.

مورد دوم از فهرست معروفترین شهر ارواح جهان به شهر کنکات مربوط می‌شود. این شهر میان سال‌های ۱۹۱۱ تا ۱۹۳۸ میلیون‌ها دلار مس برای آمریکا تولید کرد، اما پس از آنکه منابع طبیعی‌اش به پایان رسید از آن جایی که در ایالت دورافتاده‌ی آلاسکا واقع شده بود و دیگر چیزی برای ارائه نداشت خالی از سکنه شد.

ترک این شهر نیز برای ساکنانش به یک‌باره رخ داد و تمام ساکنان همراه هم از این شهر خارج شدند، به نحوی که در آغاز سال ۱۹۵۰ حتی یک نفر هم در این شهر نمی‌زیست و از همان زمان شهر کنکات تبدیل به شهر ارواح شد. سال ۱۹۸۶ بود این شهر در آثار تاریخی آمریکا به ثبت رسید و سازمان پارک‌های ملی آمریکا بیشتر زمین این شهر را به دست خود گرفت و از آن زمان بود که پای توریست‌ها نیز به آن شهر باز شد.

۳) شهر کولمانسکوپ واقع در جمهوری نامیبیا

در این تصویر همانطور که می‌بینید خانه‌های این شهر پر از ماسه شده.

مورد بعدی از معروفترین شهر ارواح جهان شهری است به نام کولمانسکوپ (که نامش در آفریقایی به معنای سرِ کولمن است) و در کشور نامیبیا واقع شده. این شهر در اوایل دهه‌ی ۱۹۰۰ میلادی بسیار پرجمعیت بود، چون در آن زمان معدنچی‌های آلمانی به قصد کشف الماس وارد آن شهر شدند. در پی حضور معدنچی‌های آلمانی در این شهر معماران آلمانی نیز از راه رسیدند و به این شهر بیابانی چهره‌ای بسیار زیبا بخشیدند. سالن رقص بسیار بزرگ، بیمارستان و همچنین باشگاه بولینگ تنها گوشه‌ای از هنرنمایی آلمانی‌ها در این شهر بود.

اما پس از جنگ جهانی اول بود که شهر کولمانسکوپ رو به افول گذاشت و اتفاق سال ۱۹۲۸ را می‌توان میخ آخر تابوت این شهر دانست، چراکه در این زمان معدنی غنی از الماس در اطراف ساحل کشف شد. بسیاری از ساکنان شهر کولمانسکوپ بی‌درنگ به مقصد محل جدید شتافتند و تمام وسایل و خانه و زندگی‌شان را در این شهر رها کردند و ماسه‌ی بیابان از همان زمان به بعد این شهر را بلعید. گرچه توریست‌ها به واسطه‌ی شهر مجاور کولمانسکوپ به نام (لودریتز) همچنان به این منطقه سفر می‌کنند.

۴) جزیره‌ی هاشیما واقع در ژاپن

یکی دیگر از معروفترین شهر ارواح جهان جزیره‌ی هاشیما واقع در ژاپن است. بیشترین میزان جمعیتی که جزیره‌ی هاشیما به خود دید به سال ۱۹۵۹ برمی‌گردد که بیش از ۵۰۰۰ نفر را (شامل معدنچی‌ها و کارگرانش) در خود جای داده بود، اما پس از آنکه منابع این معادن در سال ۱۹۷۴ به اتمام رسید جزیره هم خالی از سکنه شد. جزیره‌ی هاشیما زمانی به معدن‌های زیر دریایش شهرت داشت که از سال ۱۸۸۱ از آن‌ها بهره‌برداری می‌کردند. اکنون این جزیره به کلی متروکه است و فقط توریست‌هایی را می‌توان در آنجا یافت که به دیدن خانه و مغازه‌ها و خیابان‌های متروکه می‌روند.

۵) شهر تِرموند واقع در ویرجینای غربی آمریکا

جمعیت شهر ترموند در سال ۲۰۱۰ فقط ۵ نفر بود.

از دیگر معروفترین شهر ارواح جهان می‌توان به شهر ترموند اشاره کرد. این شهر را نمی‌توان به طور کامل خالی از سکنه دانست و هنوز هم تعداد اندکی از ساکنان این شهر باقی هستند. شهر ترموند که پیشتر‌ها منبعی برای ذغال‌سنگ محسوب می‌شد و جمعیت بسیاری داشت، اکنون، یا اگر دقیق‌تر بگوبیم تا حدود سال ۲۰۱۰، ۵ نفر بیشتر سکنه‌اش نبوده‌اند. این شهر زمانی ایستگاهی پررفت‌وآمد و معروف میان خط آهن چِساسپیک و اوهایو بود، اما اکنون تبدیل به موزه شده است.

به هر حال گرچه این شهر که در آثار تاریخی آمریکا به ثبت رسیده هنوز هم تعداد اندکی سکنه دارد نمی‌توان آن را شهری پویا به حساب آورد که خبری از آن به بیرونش برسد.

۶) راس آیلند واقع در هند

جزیره‌ی راس (یا راس آیلند) که واقع در جزایر آندامان اقیانوس هند است یکی دیگر از معروفترین شهر ارواح جهان به شمار می‌آید. این جزیره زمانی به (پاریس شرق) معروف بود، اما اکنون طعمه‌ی درختان و گیاهان شده. این جزیره ابتدا خانه‌ی سیاستمداران بریتانیایی بود و پس از شورش‌های هند در سال ۱۸۵۷ نیز به مکانی برای مجازات زندانی‌ها بدل شد. ساکنان بریتانیایی این جزیره با ساختن سال‌های رقص، کلوپ‌های مختلف، نانوایی و قنادی، استخر و باغ آنجا را به خانه‌ی خود تبدیل کردند و تا زمانی که زمین‌لرزه‌ی سال ۱۹۴۱ و پس از آن نیز حمله‌ی ژاپنی‌ها رخ داد. این جزیره در آن دوران اغلب بین بریتانیایی‌ها و ژاپنی‌ها دست به دست می‌چرخید و این وضع تا سال ۱۹۷۹ ادامه داشت، اما پس از آن این جزیره به نیروی دریایی هند رسید تا پایگاه کوچکی در آن برپا کند.

۷) شهر تریلینگوآ واقع در تگزاس

شهر تریلینگوآ نیز که پر از ساختمان و کلیسا است، اما ساکنان بسیار اندکی دارد از دیگر موارد معروفترین شهر ارواح جهان است که در این مطلب می‌خوانید. اواسط دهه‌ی ۱۸۰۰ میلادی در پی تأسیس کمپانی حفر معدن چیسوس در این شهر، کارگران و خانواده‌هایشان به سمت تریلینگوآ گسیل شدند. جمعیت این شعر در سال ۱۹۰۳ به اوج رسید و حدود ۳۰۰۰ شهروند داشت، اما در حدود سال ۲۰۱۰ از تعداد ساکنین این شهر فقط ۵۸ نفر باقی مانده بودند.

تعداد افراد باقی‌مانده در شهر تریلینگوآ با حضور توریست‌های مداوم تجارت خوبی دست و پا کرده‌اند و توریست‌ها نیز برای دیدن ساختمان‌ها و کلیسا‌های متروکه جذب آن شهر می‌شوند.

۸) شهر کَلیکو در ایالت کالیفورنیا

مورد بعدی در میان معروفترین شهر ارواح جهان شهر کلیکو است. این شهر معدنی در ایالت کالیفورنیای آمریکا واقع است که در دهه‌ی ۱۹۸۰ میلادی متروکه شد، اما پس از آن زمان می‌توان گفت تا حدی نیز احیا شد. این شهر هم مثل شهر تریلینگوآی تگزاس که در مورد قبل خواندید با تأسیس یک کمپانی حفر معدن در سال ۱۸۸۱ پا گرفت. پس از کشف نقره در این منطقه جمعیت بسیاری به سمت آن هجوم بردند. در این شهر بیش از ۵۰۰ معدن نقره کشف شد و به همین دلیل نیز جمعیتی ۳۰۰۰ نفره را در خود جای داد، اما پس از پایان منابع این معادن و همچنین سقوط قیمت نقره، ساکنان این شهر آن را رها کردند.

این شهر که پر از هتل و مغازه و کافه و رستوران بود و همچنین چندین روزنامه و مدرسه داشت در اوایل سال ۱۹۸۶ به شهر ارواح تبدیل شد. پس از آن بود که واتر نات (صاحب برند معروف ناتس بِری فارم) این شهر را خرید و آن را احیای کرد، به نحوی که امروزه شهر کلیکو یکی از آثار باستانی لقب گرفته و حتی موزه‌ای از غرب قدیم را در خود جای داده است.

۹) شهر پریپیات در اوکراین

شهر پریپیات پس از فاجعه‌ی چرنوبیل به شهری متروکه تبدیل شد.

شهر پریپیات اوکراین یکی دیگر از معروفترین شهر ارواح جهان لقب گرفته و شاید بتوان آن را سرآمد معروفترین شهر ارواح جهان دانست. این شهر مأمن تقریباً ۵۰ هزار نفر بود تا اینکه ساکنانش در سال ۱۹۸۶ و در پی فاجعه‌ی چرنوبیل مجبور به تخلیه‌ی شهر شدند.. فاجعه‌ی چرنوبیل باعث شد این شعر چنان آلوده به رادیواکتیو شود که ساکنانش مجبور بودند کل شهر را تخلیه کنند و فقط وسایل ضروری را با خودشان ببرند. وسایل باقی‌مانده‌ی شهروندان پریپیات، که شامل عروسک بچه‌ها و ماسک‌های تنفسی و لباس و مبلمان خانه‌هاست هنوز هم پس از گذشت قریب به چهل سال از آن واقعه برای افراد بسیاری از جمله عکاسان و کسانی که به دنبال هیجان هستند جذاب است.

میزان رادیواکتیو موجود در فضای شهر بالاخره تا حدی فروکش کرد که محققان بتوانند مکان‌های امن برای بازدید را مشخص کنند و این یعنی هرکسی می‌تواند از این شهر ارواح با آن همه مدرسه، بیمارستان، ساختمان، مغازه، کارخانه، سینما و چه و چه بازدید کند.

۱۰) شهر گارنِت در مونتانای آمریکا

از دیگر معروفترین شهر ارواح جهان که در این مطلب با آن آشنا خواهید شد شهری است به نام گارنت که در ایالت مونتانا در آمریکا واقع شده و یکی از شهر‌های حفاظت‌شده میان شهر‌های متروکه به حساب می‌آید. گارنت نیز یکی دیگر شهر‌های معدنی بود که در گذشته روزگار خوشی را گذرانده. در این شهر کلبه‌های چوبی را می‌توان یافت که از اوایل قرن نوزدهم هنوز هم سرپا هستند و زمانی نیز خانه‌ی ۱۰۰۰ سکنه‌ی این شهر بوده‌اند. برای گشت‌و‌گذار در این شهر صرفاً ۳ دلار کافی است. همچنین در اطراف آن نیز کمپ‌هایی برپاست که بازدیدکنندگان می‌توانند شب‌ها را آنجا به روز برسانند.

۱۱) ورجینیا سیتی واقع در ایالت مونتانا

مورد بعدی از معروفترین شهر ارواح جهان به شهر ویرجینیا سیتی مربوط می‌شود که یکی از شهر‌های معدن طلا بود و در سال ۱۸۶۳ بنا شد. این شهر ۱۰ هزار نفر را در خود جای داد و نیز یکی دیگر از شهر‌های حفاظت‌شده است و همچنین از آثار باستانی آمریکا محسوب می‌شود. از آنجایی که این شهر را در شرایطی بسیار مناسب حفظ کرده‌اند بازدیدکنندگان می‌توانند مغازه‌ها و خانه‌ها و ساختمان‌ها را همانگونه که رها شده‌اند ببینند و همچنین هنرمندانی هم تاریخ این شهر را به عموم نمایش می‌دهند. حتی یک سالن اپرا هم در این شهر وجود دارد که نمایش‌های متنوعی برای توریست‌ها برپا می‌کنند.

۱۲) شهر آنیمِس فورکس واقع در ایالت کلورادو

کلبه‌ای متروکه در شهر آنیمس فورکس

در شهر آنیمس فورکس فقط ۹ کلبه‌ی مخروبه و یک زندان کوچک باقی مانده. این شهر نیز که از جمله معروفترین شهر ارواح جهان است یکی دیگر از شهر‌های معدنی پرجمعیت آمریکا بوده که اکنون با چند کلبه‌ی مخروبه به شکل شهر ارواح درآمده. در زمانی که این شهر اوج جمعیتش را به خود می‌دید ۳۰ کلبه، یک هتل، یک مغازه، یک آرایشگاه و یک دفتر پست در آن وجود داشت.

۱۳) شهر ریولایت واقع در ایالت نوادا

آخرین مورد از معروفترین شهر ارواح جهان نیز به شهر ریولایت مربوط می‌شود. ریولایت یکی دیگر از شهر‌های معدنی و متروکه‌ی آمریکاست. برخی ادعا می‌کنند این شهر روزگاری هزاران نفر را در خود جای داده بود، اما از شمایل اکنونش نمی‌توان به این گفته اعتماد کرد.

این شهر معدنی در اوایل دهه‌ی ۱۹۰۰ میلادی یکی از نقاط مورد علاقه‌ی معدنچی‌ها با خانواده‌شان بود، اما در اواخر دهه‌ی ۱۹۲۰ جمعیتش به حدود صفر رسید. چارلز شوآب مبالغ هنگفتی را در این شهر سرمایه‌گذاری کرد به امید آنکه طلا پیدا کند و بدین‌ترتیب در این شهر یک مدرسه و بیمارستان ساخت و چند مغازه و هتل و حتی صرافی و سمفونی در آن راه انداخت. این شهر همچنین چندباری محل فیلم‌برداری فیلم‌های وسترن بوده.

منبع: روزیاتو

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟