سفر مخفیانه رئیس سازمان سیا به افغانستان

  • انتشار: ۴ ثور ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 111278

یک مقام ارشد افغانستان اعلام کرد که «ویلیام برنز»، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مخفیانه به کابل سفر کرده است، اما درباره برنامه دیدار‌های وی جزئیاتی ارائه نکرد.

یک مقام سابق امنیتی افغانستان نیز که به خوبی نسبت به برنامه مبارزه با تروریسم این کشور آگاه است به «آسوشیتدپرس» گفت که از ۶ واحد نیرو‌های تحت مدیریت سازمان سیا، مسئولیت ۲ واحد آن به دولت افغانستان سپرده شده است.

این سفر درحالی انجام شده که رئیس سازمان سیا اخیرا با هشدار درباره خروج از افغانستان گفته بود که پس از ترک افغانستان، توانایی دولت آمریکا برای جمع‌آوری اطلاعات و اقدام علیه تهدیدات از افغانستان کاهش خواهد یافت.

یک مقام دیگر افغانستان نیز گفته است که برنز هفته گذشته به طور مخفیانه از کابل دیدار کرد و بخشی از گفتگو‌ها شامل آمادگی افغانستان پس از خروج نیرو‌های آمریکایی بود.

به گفته این مقام افغانستان که خواست نامش فاش نشود، رئیس سازمان سیا همچنین به مقامات افغانستان اطمینان داد که آمریکا به تلاش‌هایش در زمینه مبارزه با تروریسم ادامه خواهد داد.

شماری از مقامات کنونی و سابق آمریکایی چندی قبل به «نیویورک تایمز» گفته بودند که مشاوران ارشد کاخ سفید بطور مخفیانه پیشنهاد دادند تا در صورت خروج نیرو‌های بین‌المللی از افغانستان حضور نیرو‌های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سیا» را افزایش دهند.

برخی مقامات دولتی آمریکا خواستار حضور نیرو‌های تحت حمایت سازمان سیا به عنوان بخشی از نیرو‌های مبارزه با تروریسم هستند.

به نوشته تسنیم، واحد نیرو‌های ویژه افغانستان موسوم به «قطعه ۰۲» پیش از تشکیل ارتش افغانستان توسط سازمان سیا تاسیس شد، کاملاً توسط این سازمان نیز اداره می‌شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟