سخنگوی طالبان: ایران به رسمیت شناختن ما را در اولویت قرار دهد

  • انتشار: ۳ سرطان ۱۴۰۳
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 185512

ذبیح‌‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته است که ایران باید این گروه را به رسمیت بشناسد و این موضوع را در اولویت قرار دهد.

خبرگزاری تابناک روز یک‌شنبه، ۳ سرطان، گزارش داده که مجاهد این اظهارات را در گفت‌وگوی اختصاصی‌ با این رسانه انجام داده است.

او افزوده است: «ما در بخش‌های وسیع و همچنین در عرصه اقتصادی با ایران به همکاری خوبی دست یافته‌ایم و اطمینان خوبی در این زمینه وجود دارد، اما توقع و انتظار ما از ایران بیش‌تر است. جمهوری اسلامی باید نسبت به سایر کشورها تعاملات بیش‌تری در بخش به رسمیت شناختن و اعلان آن با ما داشته باشد و این اعلان در اولویت جمهوری اسلامی ایران باشد.»

به گفته وی، زمانی‌که در افغانستان امکانات و ذخایر وجود داشته باشد، براساس توافق‌نامه سال ۱۳۵۱ حقابه ایران داده خواهد شد.

او تصریح کرده است که هر کشور باید براساس اصول و منافع خود و طالبان، روابط و تعاملات خود را با این گروه اثرگذار کند و این اثرگذاری در عرصه تجاری و اقتصادی در منطقه و فراتر از آن قابل توجه است.

از جانبی، مجاهد اضافه کرده است: «موضوعات تشکیل حکومت، چگونه‌گی نظام حکومت، شمولیت و عدم شمولیت، اختصاصی و متعلق به افغانستانی ها است و به کشور دیگری تعلق ندارد. بر همین اساس، کشورهای دیگر نباید در این موارد دخالت کنند و توقع ما این است که روابط و تعاملات کشورهای مختلف با افغانستان همانند یک کشور مستقل و آزاد باشد که این موضوع به نفع دولت‌ها تمام می‌شود.»

سخنگوی طالبان علاوه کرده که این گروه خواستار «افغانستان یک‌دست، یک‌پارچه و دارای حکومت واحد» است.

گفتنی است که ایران پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، روابط نسبتاً خوبی با این گروه برقرار کرده است.

با این حال، تهران تا کنون رژیم طالبان را به رسمیت نشناخته است.

طی نزدیک به سه سال گذشته تهران در کنار سپردن سفارت افغانسان به طالبان، چندین تفاهم‌نامه همکاری در بخش تجارت و ترانزیت با این گروه امضا کرده است.

چندی پیش نیز امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه طالبان در گفت‌وگوی تلفنی با علی باقری کنی، سرپرست وزارت امور خارجه ایران گفت که مداخله در امور این گروه به نفع هیچ‌کسی نیست.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟