ستانکزی: پرواز طیاره‌های بدون سرنشین آمریکایی در آسمان افغانستان نقض آشکار حریم هوایی است

  • انتشار: ۱ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 153993

معین سیاسی وزارت امور خارجه طالبان می‌گوید که دوام گشت‌زنی طیاره‌های بدون سرنشین آمریکا در فضای افغانستان نقض آشکار حریم هوایی از سوی این کشور است.

شیرمحمد عباس ستانکزی می‌گوید که مقام‌های طالبان در مذاکرات با هیئت‌های امریکایی این موضوع را شریک کرده و خواهان توقف نقض حریم هوایی افغانستان شده‌اند.

ستانکزی گفته است: «بلی، در فضای افغانستان طیاره‌های بدون سرنشین می‌گردند و ما بارها در مجالس این مسأله را با آن‌ها (امریکایی‌ها) شریک ساختیم و این ماده را نقض کرده‌اند.»

او افزود: «در توافق‌نامه دوحه چنین بود که امریکا پس از بیرون کردن تمامی نیروهایش با طالبان روابط دوستانه داشته باشد و در بازسازی افغانستان نقش فعال داشته باشد و دیگر کشورها را نیز دراین راستا تشویق کند و همچنان در مسایل داخلی افغانستان قطعاً مداخله نکند.»

ستانکزی همچنان با توجه به واکنش برخی کشورهای آسیای میانه در قبال ساخت کانال قوش‌تیپه از سوی طالبان گفته است که این کانال یک پروژه افغانی است و ما آن را ادامه و به پایه اکمال خواهد رساند.

او گفت: «قوش‌تیپه حق ما است و کار آنرا به درستی ادامه خواهیم داد.»

از سویی هم، استانکزی برای زنان و دختران افغانستانی اطمینان می‌دهد که روند آموزش و تحصیل به روی آنان باز خواهد شد و طالبان متعهد به تأمین حقوق آموزشی و تحصیلی آنان است.

آقای ستانکزی خاطر نشان کرد: «من منحیث یک افغانستانی این را گفته می‌توانم که تعلیم و تربیه تا آخر بند نخواهد بود، نباید بند شود و این حق طبیعی و شرعی دختران است.»

به گفته او، مکاتب و پوهنتون‌ها با برابرشدن شرایط آن به روی دختران باز خواهد شد.

او در قبال نگرانی‌های پاکستان نیز تأکید کرد که افغانستان پس از یک جنگ طولانی به امنیت کامل دست یافته است و نباید همسایه‌ها مشکلات خود را به افغانستان مرتبط سازند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟