سازمان‌ پیمان امنیت جمعی: طالبان توانایی کنترل وضعیت در افغانستان را ندارند

  • انتشار: ۲۵ عقرب ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 160728

جنرال آناتولی سیدروف، رییس ستاد مشترک سازمان‌ پیمان امنیت جمعی (CSTO) بار دیگر گفته است که طالبان توانایی کنترل وضعیت در افغانستان را ندارند.

خبرگزاری تاس به نقل از سیدروف روز پنج‌شنبه، ۲۵ عقرب، گزارش داده که اعضای این سازمان در حال اتخاذ تدابیری برای مهار تهدید تروریسم از خاک افغانستان هستند.

سیدروف افزوده است: «تا امروز، هیچ مشکل اساسی در مورد امنیت نظامی یا خطر نظامی که از خاک افغانستان می‌آید وجود ندارد. اما در عین حال، متوجه می‌شویم که رهبری کنونی افغانستان هنوز وضعیت کشور را به طور کامل زیر کنترل ندارد.»

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تاکید کرده که افغانستان زیر اداره طالبان هنوز از نواحی شمالی که با کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی هم‌مرز هستند، تهدید محسوب می‌شود، از این‌رو اقدامات خاصی برای رفع آن در حال انجام است.

او همچنان در مورد مشکل قاچاق مواد مخدر از افغانستان ابراز نگرانی و بر حل آن تاکید کرده است.

این اظهارات در حالی مطرح‌ می‌شود که طالبان مدعی‌اند، امنیت افغانستان بیشتر از هر زمانی دیگر تامین شده و قاچاق مواد مخدر به‌طور چشم‌گیری کاهش یافته است.

گفتنی است که از بدو تسلط طالبان بر افغانستان، کشورهای مختلف از جمله ایران، پاکستان، چین و کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی نسبت به تهدیدات امنیتی از خاک افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند‌.

به تازه‌گی وزارت امور خارجه پاکستان بار دیگر از طالبان خواسته است تا اقداماتی را برای مقابله با مخفیگاه‌های تی‌تی‌پی در خاک افغانستان روی‌ دست گیرند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟