سازمان ملل: نشست سوم دوحه در مورد افغانستان در ۱۰ سرطان برگزار می‌شود

  • انتشار: ۲ جوزا ۱۴۰۳
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 181916

سازمان ملل متحد اعلام کرده که قرار است نشست سوم دوحه در مورد افغانستان زیر سلطه طالبان در ۱۰ و ۱۱ ماه سرطان (۳۰ جون و ۱ جولای) برگزار شود.

این نهاد بین‌المللی روز سه‌شنبه، ۱ جوزا، با ارایه معلومات در مورد دیدار اخیر معاون دبیر کل سازمان ملل با مقام‌های طالبان و برخی از چهرهای افغانستانی در بیانیه‌ای نگاشته است که در نشست آینده دوحه فعالان جامعه مدنی نیز حضور خواهند داشت.

در این بیانیه به نقل از چهرهای افغانستانی آمده که هر استراتژی برای تعامل بین‌المللی با طالبان باید به چالش‌های بشری، توسعه‌ای و اقتصادی که افغانستان زیر سلطه این گروه با آن‌ها مواجه است، توجه کند.

براساس بیانیه، برخی از سیاسیون در دیدارشان با رزمری دیکارلو، معاون آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان به خطرات و تهدیدات ناشی از مواد مخدر و «گروه‌های تروریستی» در کشور اشاره کرده‌اند.

سازمان ملل هدف از نشست سوم دوحه را افزایش تعامل بین‌المللی با طالبان به‌صورت «منسجم و ساختارمند» عنوان کرده است.

گفتنی است که معاون دبیر کل سازمان ملل از ۲۹ ثور تا ۱ جوزا با مقام‌های طالبان و شماری از چهرهای سیاسی افغانستانی در داخل کشور، از جمله حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان دیدار کرده است.

وی در این دیدار از طالبان خواسته است تا در نشست سوم دوحه در مورد افغانستان اشتراک کنند.

دیکارلو دو روز پیش به مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست‌الوزرای طالبان گفته بود که شروط این گروه برای اشتراک در نشست دوحه دشوار نیست.

این در حالی است که نماینده‌گان طالبان در دومین نشست سازمان ملل در دوحه که در ۲۹ و ۳۰ ماه دلو گذشته برگزار شده بود، به دلیل عدم پذیرش خواست‌های‌شان از سوی این سازمان اشتراک نکرده‌اند.

بربنیاد اطلاعات، ملاقات با دبیر کل سازمان ملل و اشتراک طالبان تنها به‌عنوان نماینده مردم افغانستان بدون حضور نماینده‌گان جامعه مدنی از خواست مهم این گروه برای اشتراک در نشست گذشته این سازمان بود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟