سازمان ملل: داعش خراسان در تلاش دست‌یابی به سلاح‌های باقی‌مانده امریکا در افغانستان است

  • انتشار: ۱۰ حوت ۱۴۰۲
  • سرویس: امنیت و حوادثتیتر 1سلامت
  • شناسه مطلب: 173804

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در هژدهمین گزارش خود در مورد تهدید شاخه خراسان داعش می‌گوید که این گروه به‌دنبال به‌دست آوردن تجهیزات از انباره‌های تحریک طالبان پاکستانی (تی‌تی‌پی) است.

دیلی‌اکسلزیور چهارشنبه‌شب، ۹ حوت به‌نقل از گزارش سازمان ملل نگاشته که تی‌تی‌پی پس تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، به این سلاح‌ها دست یافته است.

در گزارش گوترش آمده است که کشورهای عضو سازمان ملل نسبت به گسترش تسلیحات در افغانستان، شرق‌میانه و آفریقا و همچنان استفاده داعش از هواپیماهای بی‌سرنشین و بمب‌های دست‌ساز نگران هستند.

چندین کشور عضو سازمان ملل تاکید کرده‌اند که تجهیزات نظامی بیشتر امریکایی پس از ترک افغانستان در اختیار طالبان قرار گرفته است.

بربنیاد این گزارش، شاخه خراسان داعش به‌دنبال چنین سلاح‌ها از تی‌تی‌پی است که رابطه نزدیک با طالبان دارد.

سازمان ملل همچنان داعش را بزرگترین تهدید برای افغانستان و منطقه می‌داند.

براساس گزارش سازمان ملل، ثناالله غفاری، رهبر شاخه خراسان داعش هنوز زنده است و احتمالاً هنگام خروج از مرکز آموزشی جماعت‌الاحرار در کنر هدف قرار گرفته و زخمی شده است.

گزارش تصریح کرده که داعش با استفاده از نارضایتی‌های ناشی از محدودیت‌های طالبان علیه اعضای جنبش اسلامی ترکستان شرقی، توانسته است که اعضای این گروه را در افغانستان جذب کند.

در گزارش همچنان آمده است که اخیراً چندین فرمانده جماعت انصارالله در ولایت‌های ننگرهار و کنر نیز به صفوف داعش پیوسته‌اند.

گزارش خاطرنشان کرده است که استخدام افغانستانی ها در صفوف داعش افزایش یافته است و این گروه از آنان در عملیات استفاده می‌کند.

گفتنی است که این گزارش توسط تیم تحلیلی پشتیبانی و نظارت بر تحریم‌ها بر اساس قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل در مورد داعش، القاعده، طالبان و افراد و نهادهای مرتبط به آنان تهیه شده است.

یافته‌های سازمان ملل نشان می‌دهد که شاخه خراسان داعش در حال حاضر نزدیک به چهار هزار جنگ‌جو در افغانستان دارد.

این در حالی است که طالبان همواره حضور داعش در افغانستان را انکار کرده‌اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟