سازمان ملل: خشونت علیه شیعیان در افغانستان افزایش یافته است

  • انتشار: ۱۴ قوس ۱۴۰۲
  • سرویس: امنیت و حوادثتیتر 2
  • شناسه مطلب: 162864

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) می‌گوید که در ماه گذشته افغانستان شاهد افزایش خشونت علیه شیعیان بوده است.

یوناما روز دوشنبه، ۱۳ قوس، با نشر پیامی در برگه فیس‌بوک نگاشته که این خشونت‌ها در ولایت‌های کابل، بغلان و در روزهای اخیر در هرات بوده است.

در پیام آمده است: «در ماه گذشته در افغانستان شاهد افزایش خشونت علیه جامعه شیعه هزاره در کابل، بغلان و اخیرا در هرات بوده است.»

این نهاد اضافه کرده که با قربانیان ابراز همدردی می‌کند و خواستار تحقیقات، پاسخ‌گویی به عاملان و افزایش حمایت از افراد در معرض خطر است.

گفتنی است که تفنگ‌داران ناشناس حوالی ساعت ۳:۰۰ پس از چاشت روز‌ جمعه بر سرنشینان یک «سه چرخ» در ساحه «کوره ملی» شهرک جبرئیل واقع در ناحیه ۱۳ شهر هرات تیراندازی کردند.

در نتیجه این حمله دو عالم دین اهل تشییع و چهار زن به‌ شهادت رسیدند و سه تن دیگر زخمی شدند.

مسوولیت این ‌رویداد را گروهی برعهده نگرفته است.

به‌تاریخ دوم قوس نیز دو روحانی شیعه به‌نام‌های رجب‌علی اخلاقی و خادم‌حسین هدایت در منطقه‌ی جبرئیل در یک حمله‌ی مسلحانه شهید شدند‌.

قبل‌تر از آن، به‌تاریخ ۳۰ میزان نیز یک عالم شیعه به‌نام عیدمحمد اعتمادی در ولسوالی انجیل هرات به شهادت رسیده بود.

به‌تاریخ ۱۶ عقرب در ساحه‌ی مهتاب‌قلعه در منطقه‌ی هزاره‌نشین دشت برچی شهر کابل در جاده عبدالعلی مزاری، یک بس شهری نوع کاستر هدف انفجار مرگ‌بار قرار گرفت.

طالبان در آن زمان شمار تلفات این انفجار را هفت شهید و ۲۰ زخمی اعلام کردند. مسئولیت آن حمله را گروه داعش برعهده‌ گرفته است.

همچنین به‌تاریخ چهارم ماه عقرب انفجاری در سالن ورزشی «ملت» در دشت برچی رخ داد.

بر اساس آماری که آن زمان از شفاخانه‌ها گردآوری شده بود، در آن انفجار شش نفر شهید و ۱۱ نفر زخمی شدند، اما پولیس طالبان شهید شدن دو نفر و زخمی‌شدن هفت نفر دیگر را تأیید کرد. مسئولیت این حمله را نیز داعش به خود نسبت داد.

در ۲۱ میزان هم در یک مسجد متعلق به شیعیان در ولایت بغلان انفجار مرگ‌باری رخ داد.

در آن انفجار طبق آمار منابع صحی در شفاخانه ولایتی بغلان، ۳۰ نفر شهید و ۴۰ نفر دیگر زخمی شدند. طالبان شمار شهید شدگان آن حمله را هفت نفر و شمار زخمی‌ها را ۱۵ نفر اعلام کرده بودند. مسئولیت آن حمله را هم داعش برعهده گرفت.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟