رییس شورای علمای پاکستان: افغانستانی ها در حملات‌ تروریستی دست داشتند

  • انتشار: ۲۹ عقرب ۱۴۰۲
  • سرویس: بین المللتیتر 2
  • شناسه مطلب: 161072

به دنبال اخراج گسترده و دسته‌جمعی پناهجویان و مهاجران افغانستانی از پاکستان، رییس شورای علمای این کشور هدف از اخراج مهاجران افغانستانی را تامین امنیت پاکستان دانسته و افزوده که افغانستانی ها در حملات تروریستی در پاکستان دست داشته‌اند.

حافظ محمد طاهر محمود اشرفی؛ رییس شورای علمای پاکستان با دفاع از اخراج مهاجران افغانستانی فاقد مدارک اقامتی از این کشور گفته است که هدف تامین امنیت پاکستان است.

براساس گزارش رسانه‌های پاکستانی او مدعی شده که «شمار زیادی از افغانستانی ها در اقدامات تروریستی اخیر در پاکستان دست داشتند.»

او در حالی که او نماینده ویژه نخست‌وزیر پاکستان در امور هماهنگی بین ادیان و خاورمیانه نیز است گفته: «هیچ کشوری نمی‌تواند به شهروندان کشور دیگر اجازه اقامت غیرقانونی دهد.»

روزنامه نیشن پاکستان گزارش داده که حافظ محمد طاهر محمود اشرفی، اخراج مهاجران افغانستانی فاقد مدارک اقامتی را اقدامی درست خوانده است.

نماینده ویژه نخست‌وزیر پاکستان در امور هماهنگی بین ادیان و خاورمیانه نیز خبر داده که پاکستان با طالبان افغانستان ارتباط دارد و در حال حاضر، هیاتی از این گروه در حال گفتگو با مقام‌های پاکستانی است.

بر اساس گزارش‌ها، پاکستان در دو ماه اخیر بیش از ۳۵۰ مهاجر افغانستانی فاقد مدارک اقامتی را اخراج کرده است.

پاکستان در ۱۱ میزان به مهاجران فاقد مدارک رسمی اقامت مهلت داد که تا دهم عقرب به صورت داوطلبانه از این کشور بیرون شوند. پس از پایان مهلت تعیین شده، وزارت داخله پاکستان جستجوی خانه‌به‌خانه برای شناسایی و بازداشت مهاجران افغانستانی فاقد مدارک رسمی را آغاز کرد.

جان اچکزی؛ وزیر اطلاعات ایالت بلوچستان پاکستان هفته گذشته اعلام کرد که افغانستانی ها می‌‎توانند فقط با پاسپورت و ویزا وارد پاکستان شوند.

پیش از آن مسافران افغانستانی می‌توانستند با کارت هویت ملی و تذکره وارد پاکستان شوند.

عفو بین‌الملل نیز اخیرا با انتقاد از رفتار پولیس پاکستان در برابر مهاجران افغانستانی خواهان رهایی آن‌ها از بازداشتگاه‌ و توقف بازداشت‌های خودسرانه شد.

این سازمان حقوق بشری می‌گوید اخراج دسته‌جمعی افغانستانی ها از پاکستان، بسیاری آن‌ها را از دسترسی به حقوق ابتدایی‌شان محروم می‌کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟