ریچارد بنت: زنان افغانستان به اقدامات عملی نیاز دارند نه همدردی و محکومیت

  • انتشار: ۲ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 154163

نشست مبارزه با آپارتاید جنسیتی در افغانستان ۳۱ سنبله در حاشیه هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد. در این نشست که در آن نمایندگان برخی کشورها، فعالان حقوق بشر و گزارشگر ویژۀ سازمان ملل برای حقوق بشر حضور داشتند، مسائل مربوط به حقوق زنان و دختران در افغانستان تحت حکومت طالبان مورد بررسی قرار گرفت.

نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد که از سوی دولت پیشین این کشور تعیین شده بود و همچنان افغانستان را نمایندگی می‌کند در آغاز این نشست دربارۀ حذف سیستماتیک زنان و دختران از جامعه و نقض حقوق اساسی و انسانی آنان ابراز نگرانی کرد.

وی همچنین افزود که در دو سال گذشته از زمانی که طالبان افغانستان را به «گروگان» گرفته‌اند، بحران اجتماعی، انسانی، اقتصادی و سیاسی در این کشور ایجاد کردند. سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل ضمن تاکید بر اینکه زنان و دختران افغانستان که نیمی از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، در این مدت رنج مضاعفی متحمل شده‌اند، افزود که این چیزی کم‌تر از «آپارتاید جنسیتی» نیست.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژۀ سازمان ملل متحد برای حقوق بشر در سخنان خود در این نشست گفت که در دوران جمهوریت نگرانی عمده زنان بازگشت طالبان بود، اما اکنون بزرگ‌ترین ترس آنان به رسمیت‌شناختن یا عادی‌سازی وضعیت توسط جامعه‌ی بین‌المللی است.

او افزود که زنان افغانستان بر این باورند که رها شده اند و تصور می‌کنند که جامعه‌ی بین‌المللی به آنان خیانت کرده‌ است.

گزارشگر ویژۀ سازمان ملل متحد برای حقوق بشر همچنین با اشاره به سیاست عامدانه طالبان در زیرپا گذاشتن حقوق زنان تصریح کرد که «ناامیدی» زنان افغانستان تنها با «اقدامات عملی» می‌تواند برطرف شود و نه با ابراز همدردی و بیانه‌های محکومیت.

طالبان از زمان بازگشت به قدرت، زنان و دختران را از بسیاری از عرصه‌های اجتماعی جامعه حذف کرده‌اند.

فعالان حقوق بشر و حامیان حقوق زنان با انتقاد از رویکرد این گروه در قبال زنان خواستار به رسمیت‌شناختن «آپارتاید جنسیتی» در افغانستان تحت سلطه طالبان شده‌اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟