رینا امیری: جامعه‌ جهانی متعهد به حمایت از مردم افغانستان است

  • انتشار: ۵ حوت ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 173205

رینا امیری، نماینده‌ ویژه امریکا در امور زنان و حقوق بشر در افغانستان می‌گوید که دومین نشست دوحه، تعهد جامعه‌ جهانی به حمایت از مردم افغانستان و مبارزه آن‌ها برای ثبات اقتصادی، امنیت و احترام به حقوق افغانستانی ها به‌ویژه رسیده‌گی به مشکلات زنان و دختران این کشور را تقویت بخشید.

امیری این اظهارات را جمعه‌شب، ۴ حوت در صفحه ایکس خود نوشته است.

به گفته او، در این نشست نماینده‌گان جامعه مدنی افغانستان از جامعه جهانی خواستند تا در بحث‌های مرتبط با افغانستان باید اوضاع کنونی زنان افغانستانی، اهمیت مشارکت آنان و جامعه مدنی این کشور را بررسی کند.

نشست دو روزه دوحه در ۱۸ و ۱۹ فبروری با حضور نماینده‌گان ویژه بیش از ۲۵ کشور و سازمان منطقه‌ای برای افغانستان در پایتخت قطر، بدون حضور طالبان برگزار شد. در این نشست چهار تن به نماینده‌گی از جامعه مدنی و فعالان حقوق زنان افغانستان نیز شرکت کرده بودند.

طالبان درخواست کرده بودند که هیچ فرد و جریانی به نماینده‌گی از افغانستان در این نشست شرکت نکند، اما سازمان ملل با این خواست آنان موافقت نکرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد پس از پایان نشست دوحه گفت که عدم اشتراک طالبان به این نشست صدمه نزده است.

او افزود که این گروه شرط‌هایی را مطرح کرده بود که شبیه به‌رسمیت‌شناختن رژیم طالبان بود.

با این حال، مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست‌الوزرای طالبان، در تازه‌ترین واکنش، از توجه نکردن سازمان ملل به خواست‌های این گروه در نشست دوحه گفته است که خواست‌های این گروه مبتنی بر «منافع ملی» بود، اما سازمان ملل تصمیم «غیرعادلانه» گرفت.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟