روسیه: افغانستان کانون‌ بی‌ثباتی در منطقه است

  • انتشار: ۴ جوزا ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 140070

سرگئی شویگو؛ وزیر دفاع روسیه در اظهاراتی در میسنک گفته که امریکا به جای جبران پیامدهای خروج عجولانه از افغانستان، با استفاده از گروه‌های تروریستی در این کشور قصد بی‌ثبات کردن کل منطقه را دارد.

سرگئی شویگو؛ وزیر دفاع روسیه، امروز پنج‌شنبه، ۴ جوزا، در نشست وزیران دفاع کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی در مینسک، افغانستان را یکی از کانون‌های بی‌ثباتی در منطقه دانست.

او گفت که تهدید اصلی از سوی گروه‌های مسلح غیرقانونی است که پس از به قدرت رسیدن طالبان، مواضع خود را در افغانستان تقویت کرده‌اند.

وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی امروز در مورد چالش‌ها، تهدیدات، ناامنی و همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه گفتگو می‌کنند.

ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی هستند.

این کشورها در دو سال گذشته چندین رزمایش مشترک نظامی را در نزدیکی افغانستان با هدف جلوگیری از نفوذ افراط‌گرایان برگزار کرده‌اند.

تمام کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی بر این عقیده‌اند که گروه‌های تروریستی در مرزهای افغانستان حضور فعال دارند.

وزیر دفاع روسیه به همتایان خود در نشست امروز هشدار داده که در آینده، نفوذ تشکیلات مسلح غیرقانونی در افغانستان به کشورهای همسایه، برای انجام اقدامات تروریستی امکان پذیر است.

وزیر دفاع روسیه امریکا را متهم کرده که قصد دارد از شبه‌نظامیان در افغانستان برای بی‌ثبات کردن منطقه استفاده کند. او مدعی شد که برای این منظور انتقال شبه نظامیان از باندهای تحت کنترل در خاورمیانه به افغانستان سازمان‌دهی شده است.

وزیر دفاع روسیه به کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی گفت: «با توجه به شرایط فعلی افغانستان، انجام رزمایش‌های مشترک به صورت دوجانبه و چندجانبه مهم است.»

وزیر دفاع روسیه اخیرا در نشست وزیران دفاع سازمان همکاری شانگهای در دهلی، گفته که گروه‌های افراطی در افغانستان فعالیت‌های خود را در کشورهای همسایه گسترش داده‌اند. او تاکید کرده بود که این گروه‌ها اقدامات خود را برای ترویج ایده‌های‌شان در منطقه افزایش داده‌اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟