روز جهانی حقوق بشر؛ یوناما: وضعیت حقوق بشری در افغانستان همچنان وخیم است

  • انتشار: ۱۹ قوس ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 163626

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) به مناسبت ۱۰ دسامبر «روز جهانی حقوق بشر» اعلام کرد که با وصف «کاهش خشونت‌های مسلحانه پس از آگست ۲۰۲۱» وضعیت حقوق بشری در افغانستان همچنان وخیم است.

یوناما روز یک‌شنبه، ۱۹ قوس، با نشر اعلامیه‌ای از مقام‌های طالبان خواسته است تا به مناسب روز جهانی حقوق بشر، تعهدات حقوق‌بشری را به عنوان سنگ بنای آینده‌ای باثبات، صلح‌آمیز و مرفه برای افغانستان پذیرفته و از آن پشتیبانی کنند.

رزا اوتونبایوا، رییس یوناما گفته است که مقام‌های طالبان مسوولیت گسترده‌تری در قبال همه مردم افغانستان برای ترویج و پشتیبانی از حقوق‌بشر، به ویژه حقوق زنان و دختران دارند.

به گفته وی، حقوق بشر باید حفظ شود تا رفاه، انسجام و ثبات آینده افغانستان تضمین شود.

در اعلامیه آمده است: «علاوه بر محدودیت‌های شدید اعمال شده بر زنان و دختران، یوناما به مستندسازی مصادیق قتل غیرقانونی، شکنجه و بدرفتاری، تنبیه بدنی، دستگیری و بازداشت خودسرانه و سایر موارد نقض حقوق زندانیان ادامه می‌دهد.»

به گفته یوناما، افرادی‌که در دفاع از حقوق بشر به‌ویژه در مورد حقوق زنان و دختران صحبت می‌کنند، با بازداشت خودسرانه، تهدید و سانسور از سوی طالبان مواجه می‌شوند.

پیش از این، شورای حقوق بشر سازمان ملل گفته بود که حقوق بشر در افغانستان در «وضعیت فروپاشی» قرار دارد و روی زنده‌گی میلیون‌ها نفر تاثیر گذاشته است.

فولکر تورک در ۵۴مین نشست حقوق بشر این سازمان با اشاره به محدودیت‌های گسترده اعمال‌شده بر دختران و زنان افغانستان گفت که قوانین رژیم طالبان، حمله‌ سیستماتیک به حقوق و آزادی‌های مردم است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟