روزنامه «د سن»: القاعده پسر پادشاه بریتانیا را تهدید به مرگ کرده است

  • انتشار: ۱۲ حوت ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 173920

شاهزاده هری پس از آنکه در کتاب خود از کشتن ۲۵ نفر از اعضای طالبان در سال ۲۰۱۲ پرده برداشت، از طرف القاعده تهدید شد.

به نقل از ایندیپندنت؛ براساس اسناد دادگاه بریتانیا که روزنامه «د سن» جزئیات آن را منتشر کرد، شاهزاده هری، پس از آنکه از کشتن ۲۵ نفر از اعضای طالبان در کتاب خاطراتش پرده برداشت، در مورد امنیت خود ابراز نگرانی کرد. این اسناد نشان می‌دهد که القاعده شاهزاده هری را به مرگ تهدید کرده است.

تلاش‌های شاهزاده هری برای دریافت حمایت مالی بیشتر به منظور تامین امنیتش، روز چهارشنبه ۹ حوت (۲۸ فوریه)، شکست خورد. هری ادعا کرده بود که «نسبت به پرنسس دایانا در معرض خطر بیشتری قرار دارد و نسبت به سایر اعضای خانواده سلطنتی با او کمتر به شکل مطلوب رفتار شده است». هری گفت که اگر بدون تدابیر امنیت بیشتر به بریتانیا سفر کند، خانواده‌اش در معرض خطر قرار می‌گیرد.

نگرانی‌ در مورد امنیت شاهزاده هری پس از آن مطرح شد که او در کتاب خود که در تابستان ۲۰۲۳ منتشر شد گفت که ۲۵ عضو طالبان را هنگامی که هلیکوپتر تهاجمی آپاچی را خلبانی می‌کرد، کشته است. شاهزاده هری که در این کتاب جزئیات ماموریت نظامی خود در افغانستان را نقل کرده است، اعضای طالبان را به «مهره‌های شطرنج» تشبیه کرده و نوشته که آن‌ها را پیش از آنکه آدم‌های خوب را بکشند حذف کرده است. شاهزاده هری در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ در چارچوب ماموریت نظامی بریتانیا در افغانستان خدمت کرد و بیشترین فعالیت نظامی خود را در جنوب افغانستان انجام داد.

اسناد دادگاه بریتانیا که به تازگی علنی شده است، نشان می‌دهد که القاعده، شاهزاده هری را به‌دلیل کشتن اعضای طالبان در سال ۲۰۱۲، تهدید به مرگ کرده است. در این اسناد آمده است: «با توجه به مسائل مختلف، از جمله اینکه او پسر پادشاه چارلز سوم، برادر شاهزاده ولز است و القاعده اخیرا مسئله به قتل رساندن او را مطرح کرده است.»

در سال ۲۰۱۲ و پس از افشا شدن حضور شاهزاده هری در صفوف نیروهای بریتانیا در هلمند، اعضای القاعده، با انتشار فیلمی در اینترنت، او را تهدید به مرگ کردند. پس از آن، ارتش بریتانیا تصمیم گرفت شاهزاده هری را برای مدتی از افغانستان خارج کند. هرچند هنوز جزئیات تهدید شاهزاده هری از طرف القاعده روشن نیست، اما این مسئله باعث شده است تا هری تقاضای تدابیر امنیتی بیشتری کند. اظهارات هری در کتاب خاطراتش در مورد به قتل رساندن ۲۵ عضو طالبان در افغانستان، واکنش‌های شدیدی درپی داشت. سخنگویان و مقام‌های طالبان ضمن محکوم کردن این اظهارات، اقدام هری را نمونه‌ای از «کشتن بدون دلیل» افغانستانی ها به دست نیروهای خارجی خواندند.

انس حقانی، عضو ارشد شبکه حقانی، خواستار به محاکمه کشاندن شاهزاده هری به‌دلیل ادعای قتل ۲۵ عضو طالبان شد و این عملکرد او را خلاف ارزش‌های حقوق بشری خواند. در همین حال، برخی نظامیان بازنشسته بریتانیایی نیز از اظهارات شاهزاده هری در مورد کشتن اعضای طالبان انتقاد کردند و گفتند این اظهارات ممکن است باعث ایجاد تهدید برای اعضای نهادهای امنیتی بریتانیا شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟