روزنامه آلمانی: حکومت مرکل روند تخلیه از افغانستان را به تأخیر انداخت

  • انتشار: ۱۴ جدی ۱۴۰۲
  • سرویس: بین المللسیاست
  • شناسه مطلب: 167145

یک روزنامه آلمانی گزارش داد که حکومت انگلا مرکل خروج همکاران محلی آلمان از افغانستان را به طور سیستماتیک به تأخیر انداخت.

منتقدان آلمان را متهم می‌کنند که افراد زیادی را در معرض خطر در افغانستان گذاشته اند.

خبرگزاری «کی ان ای» از قول روزنامه آلمانی «دی سایت» گزارش داده است که بر اساس اطلاعات بدست آمده از آرشیف اسناد محرمانه حکومت آلمان، ائتلاف بزرگ حاکم به رهبری انگلا مرکل خیلی زودتر از بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان خبر داشته و تخلیه همکاران محلی آلمان در این کشور را به طور سیستماتیک به تأخیر انداخته است.

این روزنامه آلمانی روز پنجشنبه با استناد به آرشیف اسناد محرمانه حکومت فدرال گزارش داد که در سال ۲۰۲۱ وزارت داخله این کشور چندین بخش «روند تسهیل شده خروج کارکنان محلی» از افغانستان را با وجود اینکه وزارت های دفاع و همکاری های توسعوی آلمان «نیاز به اقدام» را اعلام کرده بودند، متوقف نمود.

به نقل از دویچه وله، برخی اعضای کابینه دولت مرکل در مراسم ختم ماموریت نیروهای آلمان در افغانستان به تاریخ سیزدهم نوامبر ۲۰۲۱برخی اعضای کابینه دولت مرکل در مراسم ختم ماموریت نیروهای آلمان در افغانستان به تاریخ سیزدهم نوامبر ۲۰۲۱

به گفته روزنامه نامبرده در مراحل اولیه این اقدام به خاطر “ملاحظات تبلیغات انتخاباتی” از سوی محافل داخل حکومت به تعویق افتاده و جان انسان های که تهدید شده بودند را در افغانستان به خطر انداخته است. در بحبوحه به قدرت رسیدن مجدد طالبان، آلمان درگیر مبارزات انتخاباتی بود که در پی آن اولاف شولتس به عنوان صدراعظم آلمان انتخاب گردید.

گفته می شود که بخشی از اسنادی که به دست این روزنامه رسیده به عنوان “محرمانه” طبقه بندی شده اند. این اسناد همچنان نشان می دهند که “ائتلاف بزرگ حاکم” تحت رهبری انگلا مرکل خیلی زودتر از آنچه تصور می شود از به دست گرفتن قریب الوقوع قدرت توسط طالبان اسلامگرای رادیکال مطلع شده بود.

طبق تحقیقات این روزنامه، در پنجم ماه آگست ۲۰۲۱ یعنی ۱۱ روز قبل از شروع پروازهای تخلیه نیروهای نظامی آلمان از افغانستان، یک گزارش ناشناخته از سوی نظامیان به دولت فدرال در مورد سقوط قریب الوقوع کابل هشدار داده و گفته بود که تخلیه نظامیان از این کشور ضروری است.

آخرین نیروهای آلمانی در ۲۷ آگست ۲۰۲۱ از افغانستان به میدان هوایی تاشکند در ازبکستان رسیدندآخرین نیروهای آلمانی در ۲۷ آگست ۲۰۲۱ از افغانستان به میدان هوایی تاشکند در ازبکستان رسیدند

گزارش نهایی تورستن پوشواتا، یکی از آخرین جنرال های آلمانی در افغانستان، همچنین «فروپاشی ارتش بی پناه افغانستان» در ماه جون همان سال را پیش بینی کرده بود.

بر اساس این اطلاعات، پرونده هایی که روزنامه «دی سایت» ارزیابی کرده است، حاوی یادداشت های داخلی، گزارش های صبحگاهی، صورت جلسه های جلسات وزیران کابینه در مورد امور خارجی و ایمیل های وزیران فدرال است. این اطلاعات بیانگر آن است که در آن زمان در بخش های مختلف حکومت فدرال چه خطاها، نادیده گیری ها و حذفیاتی وجود داشته است.

پس از پیروزی طالبان در افغانستان، مردم محلی که به بوندسوهر یا وزارت دفاع آلمان کمک کرده بودند، در خطر زندگی می کردند. به همین خاطر حکومت فدرال در مورد برنامه پذیرش کارگران محلی افغانستانی تصمیم گرفت.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟