رسانه انگلیسی: ارتش پاکستان به دنبال فرستادن اعضای داعش به افغانستان است

  • انتشار: ۸ دلو ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 170259

نشریه بریتانیایی سندی‌ گاردین به نقل از منابع خود گزارش داده که ارتش پاکستان به‌دنبال فرستادن جنگ‌جویان داعش به خاک افغانستان زیر سلطه طالبان است.

این نشریه روز یک‌شنبه، ۸ دلو با اشاره به درگیری چند روز پیش مرزبانان پاکستانی با طالبان در ولسوالی سرکانوی کنر نگاشته که این درگیری حین تلاش ارتش پاکستان برای عبور دادن اعضای داعش به افغانستان رخ داده است.

احسان‌الله احسان، فرمانده سابق تی‌تی‌پی در گفت‌وگو با سندی گاردین، پاکستان را متهم به تلاش نفوذ با استفاده از داعش در خاک افغانستان کرده است.

بربنیاد گفته‌های وی، جنگ‌جویان داعش با عبور از پاسگاه‌های مرزی پاکستان با طالبان درگیری شده‌اند و دوباره به‌سمت نیروهای پاکستانی فرار کرده‌اند.

احسان تصریح کرده است: «طالبان برای از بین بردن عناصر داعش، مواضع نیروهای پاکستانی را با سلاح‌های سنگین هدف قرار دادند که در پاسخ به آن، طرف پاکستانی نیز از توپ‌خانه استفاده کرد.»

وی همچنان خاطرنشان کرده است: «جنگ‌جویان داعش در آن‌جا از حمایت کامل ارتش پاکستان برخوردار بودند و از سوی ارتش این کشور مورد حمایت نظامی قرار می‌گرفتند که مورد توجه طالبان قرار گرفت.»

یک مقام ارشد طالبان که نامی از وی در گزارش برده نشده، اظهارات این فرمانده پیشین تی‌تی‌تی را نیز تایید کرده است.

طالبان و اسلام‌آباد تا کنون در این مورد ابراز نظری نکرده‌اند.

این در حالی است که پیش از این مقام‌های ارشد پاکستانی در نشست‌های بین‌المللی شاخه خراسان گروه داعش را تهدید جدی به افغانستان و کشورهای همسایه عنوان کرده‌‌اند.

گفتنی است که روابط طالبان بر سر حمایت این گروه از جنگ‌حویان تی‌تی‌پی از سال گذشته میلادی به‌ این‌سو متشنج شده است.

اسلام‌آباد مدعی است که جنگ‌جویان تحریک طالبان پاکستانی حملات‌شان علیه نیروهای امنیتی این کشور را از افغانستان برنامه‌ریزی‌ می‌کنند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟