دوغ شتر و فواید بی نظیر آن/ خواص دوغ شتر برای درمان بیماری ها

  • انتشار: ۳۰ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 78714

امروزه همه مردم  بیشتراز شیر گاو به عنوان یکی نوشیدنی های محصولات لبنی استفاده می کنند اما از فواید و خواص بی نظیر شیر شتر یا به عبارتی همان دوغ شتر نسبت به شیر گاو و یا گوسفند اطلاعات کافی ندارند. برای آشنایی بیشتر با این نوشیدنی فوق العاده با ما همراه باشید.

شتر یکی از حیواناتی است که از گوشت و دیگر محصولات تولید شده از آن استفاده های بسیاری می شود. از آنجایی که محل زندگی شتر بیابان ها و کویرها است و این مناطق از عاری از گونه  مواد شیمیایی وغیر طبیعی و آلاینده های شهری است می توان نتیجه گرفت این حیوان از مواد غذایی طبیعی تغذیه می کند پس محصولات تولید شده از آن نیز کاملا ارگانیک می باشد.

دوغ شتر

شیر شتر همانند شیر گاو و گوسفند طعمی شیرین دارد البته بسته به نوع گیاهی که از آن تغذیه می کند ممکن است شور یا کمی تیز باشد. هنگامی که شتر از گیاهان و علوفه سبز استفاده می کند شیرش طعمی شیرین دارد. با توجه به خواص فوق العاده شیر شتر یا همان دوغ شتر از آن به نام طلای سفید بیابان یاد می کنند.

هنگامی که مدتی از دوشیدن شیر از شتر گذشت طعم آن ترش  و به دوغ تبدیل می شود. به دلیل اینکه میزان باکتری ها و میکروب های موجود در آن در حداقل ممکن است فساد کند و کمتری دارد. 

فواید دوغ شتر

همانطور که گفته شد برای این شیر خواص و فواید بسیاری ذکر شده است که برای بسیاری از بیماری ها می توان آن را توصیه کرد. شیر شتر دارای طبع گرم است و چربی اندکی دارد از این رو برای کسانی که  کلسترول بالا دارند بسیار مفید است.

شیر شتر دارای انواع ویتامین ها، پتاسیم، منیزیم، آهن، مس،  روی و سدیم  و همچنین دارای انواع اسید چرب ها، آنزیم ها و پروتئین هایی که نقش حفاظتی دارند، است. از این رو به خانم های باردار در طی این دوران به شدت توصیه می شود.

باید بدانیم که ویتامین C موجود در شیر شتر ۳ برابر بیشتر از انواع دیگر شیر است. این نوشیدنی به علت داشتن مواد معدنی و مغذی سرشار به مواد افزودنی نیازی ندارد. مدت زمان نگهداری آن طولانی است به طوری که حتی تا ۳ هفته فاسد نمی شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن

براساس تحقیقات انجام شده، پادتن هایی که در شیر شتر وجود دارد علاوه بر ماندگاری طولانی آن باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده از این رو سیستم دفاعی بدن در برابر انواع بیماری ها مانند: ایدز، سرطلان، هپاتیتC، آلزایمر غالب می شود.

درمان بیماری سل با شیر یا دوغ شتر

به دلیل اینکه شیر شتر دارای خواص ضد باکتری و ضد ویروسی خیلی قوی است می تواند باعث پاکسازی بدن از مایکوباکتریوم توبرکلوزیس شود.

درمان بیماری اوتیسم با شیر یا دوغ شتر

همانطور که گفته  دوغ شتر دارای آنزیم ها و پروتیئن هایی است که نقش حفاظتی دارند. آنزیم های موجود، ضد باکتری و همراه با ایمونوگلوبولین است که به بالا بردن سیستم ایمنی بدن کمک می کند. با بالا رفتن سطح ایمونوگلوبولین در بدن واکنش های این بیماری درفرد کاهش می یابد. همچنین این شیر به دلیل نداشتن کازئین باعث بهبود وکنترل واکنش های اوتیسم در فرد بیمار می شود.

درمان کم خونی با شیر شتر

دوغ شتربا دارا بودن آهن فراوان باعث بهبود و درمان کم خونی افراد می شود. با نوشیدن شیر شتر و بالا رفتن سطح گلبول های قرمز در خون سبب اکسیژن رسانی و گردش خون بیشتر و بهتر در بافت اندام ها می شود که سلامت قلب و کلیه و … را به دنبال دارد.

باید به این نکته توجه کرد که مقدار آهن و مسی که در دوغ شتر وجود دارد تقریبا ده برابر شیر گاو است پس با جایگزین کردن نوشیدن روزانه این دوغ به جای شیر می توان کم خونی را درمان کرد.

درمان دیابت با دوغ شتر

یکی دیگر از خواص بی نظیر این نوشیدنی برای درمان دیابت است که دارای ماده ای است که کاربردی مانند انسولین دارد و نسبت به اسید معده مقاومت زیادی دارد. در افرادی که برای کنترل قند خون به دنبال انواع رژیم ها است و یا نسبت به لاکتوز موجود در شیر گاو حساسیت هایی را دارند، دوغ شتر بهترین گزینه است.

با مصرف روزانه نیم لیتراز این دوغ می توان ۳۰ درصد از انسولین مورد نیاز افراد دیابتی را کاهش داد. این شیر برای درمان دیابت از نوع یک بسیار موثر است. نوشیدن این شیرباعث تعادل دو ماده گلوکز و انسولین دربدن می شود.

درمان آلرژی با شیر یا دوغ شتر

یکی از دیگر فواید و خواص این نوشیدنی درمان و کاهش آلرژی در افرادی است که نسبت به لاکتوز موجود درشیر و دیگر حساسیت های غذایی دچار هستند. با مصرف منظم دوغ شتر واکنش های آلژیک در افراد، به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. همچنین این نوشیدنی به علت داشتن ساختارهای شیمیایی متفاوت، نوعی از حساسیت و آلرژی که درشیر گاو وجود دارد را در خود نشان نمی دهد.

کاهش فشار خون

مصرف دوغ شتر به کاهش فشار خون کمک می کند و به دنبال آن باعث سلامت قلب می شود.

درمان بیماری های معده

دوغ شتر برای درمان افرادی که دارای انواع بیماری های معده  از قبیل زخم معده و زخم اثنی عشر و … هستند بسیار توصیه شده است. این نوشیدین با داشتن خواص آنتی باکتریالی معده را پاکسازی می کند. بر اساس روایات موجود از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است که ایشان فرموده اند:« به درستی که شیر شتر برای کسانی که به سوء هاضمه مبتلا هستند درمان است» و در جایی دیگر می فرمایند: «شیر شتر شفای اسهال است».

درمان اسهال

 همان طور که گفته شد به دلیل وجود خواص آنتی باکتریال، دوغ شتر یکی از راه های درمان اسهال است.

رشد مو واستخوان

برای رشد مو و استخوان ها وجود انواع  ویتامین ها و مواد معدنی در بدن لازم است که با مصرف روزانه یک لیوان از دوغ شتر می توان نیاز بدن را تامین وبه رشد و استحکام استخوان ها کمک کرد.

فواید دوغ شتر برای پوست

دوغ شتر با داشتن ماده ای به نام لانولین خاصیت رطوبت سازی دارد. که وجود این ماده و خاصیت باعث کاهش التهابات و ورم پوست می شود به طوری که می توان گفت مانند یک ضد آفتاب بسیار عالی برای پوست عمل می کند. همچنین وجود نیاسین دراین شیر طراوت و شادابی پوست را در پی دارد.

در پایان باید گفت که خواص و فواید دوغ شتر بسیار بیشتر از این موارد است و در متن بالا فقط تعدادی از آن ها را ذکر کرده ایم. به طور کل باید گفت با مصرف روزانه این شیر سلامت عمومی بدن خود را بهبود ببخشید.