درگیری‌های سودان؛ سازمان ملل: بیش از ۳۰۰ هزار نفر به کشورهای همسایه پناه برده‌اند

  • انتشار: ۳ جوزا ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 139926

سازمان ملل متحد اعلام کرد، بیش از ۳۰۰ هزار نفر به دلیل درگیری‌ها در سودان به کشورهای همسایه پناه برده‌اند.

سازمان ملل متحد می‌گوید که ادامه درگیری در سودان، ممکن است کشورهای منطقه را تحت تأثیر قرار دهد.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد، در کنفرانس مطبوعاتی روزانه اثرات منطقه‌ای درگیری در سودان را مورد ارزیابی قرار داده و با اشاره به اینکه منطقه در حال حاضر در وضعیتی “شکننده” قرار دارد، گفت: طرفین در سودان باید با اولویت دادن به منافع مردم به درگیری پایان دهند.

دوجاریک با اشاره به اینکه درگیری در سودان ممکن است بر وضعیت سودان جنوبی، چاد و سایر کشورهای منطقه تأثیر بگذارد، گفت: اگر درگیری در سودان پایان نیابد، ممکن است پیامدهای منطقه‌ای داشته باشد. تراژدی انسانی ناشی از این درگیری نه تنها سودان بلکه کل منطقه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

دوجاریک با اشاره به اینکه فعالان کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در حال آماده شدن برای تحویل حدود ۱۶۸ کامیون کمک به ۴ میلیون انسان پس از توافق آتش بس کوتاه مدت هستند، اظهار داشت که وضعیت فعلی هنوز امکان انجام کامل عملیات بشردوستانه را نمی‌دهد.

دوجاریک با اشاره به اینکه با وجود مشکلات، سازمان ملل و شرکای آن در حال گسترش عملیات کمک‌های بشردوستانه خود در سودان هستند، اظهار داشت در حالی که برنامه جهانی غذا به کمک ادامه می‌دهد، صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) علاوه بر کمک‌های غذایی فعالیت تدارک واکسن را نیز انجام می‌دهد.

دوجاریک اظهار داشت که سازمان ملل نقشی رسمی در نظارت بر آتش بس کوتاه مدت ایفا نکرده اما حمایت استراتژیک و فنی ارائه کرد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟