درخواست حماس از «ایلان ماسک» برای بازدید از غزه

  • انتشار: ۸ قوس ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 162259

مقام ارشد جنبش مقاومت اسلامی فلسطین روز سه شنبه از سرمایه‌دار بزرگ آمریکایی خواست برای مشاهده ابعاد گسترده ویرانی‌های ایجاد شده از سوی رژیم صهیونیستی به نوار غزه بیاید.

«اسامه حمدان»، از سران جنبش حماس در پی بازدید اخیر «ایلان ماسک»، مالک شبکه اجتماعی «ایکس» و ثروتمندترین مرد جهان از سرزمین‌های اشغالی، روز سه شنبه از این میلیاردر آمریکایی دعوت کرد به نوار غزه رفته تا ابعاد گسترده ویرانی‌ها و جنایات به بار آمده در اثر بمباران‌های رژیم صهیونیستی در این باریکه را مشاهده کند.

اسامه حمدان در کنفرانسی مطبوعاتی در شهر بیروت گفت: «ما از او دعوت می‌کنیم به نوار غزه سفر کرده و ابعاد کشتارها و ویرانی‌هایی که آنها علیه مردم غزه مرتکب شده‌اند را با رعایت استاندارد عینیت و به شکلی معتبر ببیند.»

این کارآفرین آمریکایی مالک شرکت‌های سرشناسی همچون «اسپیس ایکس» و «تسلا» روز دوشنبه از شهرک‌های صهیونیستی مجاور باریکه غزه که در آغاز عملیات طوفان الاقصی در هفتم اکتبر (۱۵ میزان) هدف حمله نیروهای مقاومت قرار گرفتند بازدید کرد.

ایلان ماسک در پی حملات رژیم صهیونیستی به غزه پستی با محتوای ضد این رژیم در رسانه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) منتشر کرد و چند بار دیگر نیز مواضعی ضد اسرائیل اتخاذ کرد.

پس از این مواضع شرکت‌های سرشناس و بزرگ آمریکایی شامل دیزنی، اپل و آی‌بی‌ام در واکنش به این مواضع تبلیغات خود در شبکه اجتماعی ایکس را به حال تعلیق در آورده و قانونگذاران کنگره آمریکا نیز ایلان ماسک را به سود بردن از تبلیغات ضد اسرائیل متهم کردند.

ایلان ماسک که مالک شرکت استارلینک است پیش از سفرش به اراضی اشغالی فلسطین، در شبکه ایکس اعلام کرده بود: «استارلینک از ارتباطات سازمان‌های امدادی در غزه که از نظر بین‌المللی به‌رسمیت شناخته‌ شده‌اند، حمایت خواهد کرد.»

در واکنش به این مطلب شلومی کارهی وزیر ارتباطات رژیم صهیونیستی، اعلام کرد تل‌آویو «از تمام ابزارهای موجود برای مقابله با این تصمیم استفاده خواهد کرد». وزیر ارتباطات اسرائیل همچنین مدعی شده بود حماس از این اینترنت برای آنچه فعالیت‌های تروریستی خوانده شده، استفاده خواهد کرد.

پس از این موضع‌گیری‌ها ماسک خیلی زود موضعش را تغییر داده و حدود یک ماه بعد از اعلام آمادگی برای ارائه خدمات اینترنتی به غزه، از تصمیم خود برگشت.

ماسک صبح روز دوشنبه با مقامات ارشد اسرائیلی در تل‌آویو دیدار و گفت‌وگو کرد و وزیر ارتباطات اسرائیل بعد از دیدارش با او در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت، تل‌آویو و ایلان ماسک به توافقی اولیه دست یافته‌اند که به موجب آن فعال‌سازی اینترنت ماهواره‌ای «استارلینک» در غزه به موافقت اسرائیل مشروط شده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟