درخواست از دادگاه لاهه برای بررسی اتهامات جنایات جنگی علیه نظامیان استرالیایی در افغانستان

  • انتشار: ۳۰ جوزا ۱۴۰۲
  • سرویس:
  • شناسه مطلب: 143256

ژاکی لامبی، سناتور مستقل در سنای استرالیا از دیوان کیفری بین‌المللی (آی‌سی‌سی‌) خواست از اشخاص برجسته‌ی دفاعی استرالیا در مورد ادعاهای جنایات جنگی در افغانستان تحقیق کند.

او این درخواست را در نامه‌ای به دیوان کیفری بین‌المللی مطرح کرده است.

به گزارش اس‌بی‌اس، ژاکی لامبی گفته است که عدم پاسخ‌گویی در رأس نیروی دفاعی استرالیا تکان‌دهنده است و به‌گفته‌ی او، «مسئول‌ترین‌ها کم‌ترین پاسخ‌گو هستند».

گزارش تحقیقات درباره‌ی اتهامات جنایات جنگی در افغانستان، موسوم به بریتون که در سال ۲۰۲۰ منتشر شد، شواهدی از ۳۹ قتل توسط سربازان نیروهای ویژه‌ی استرالیایی را نشان می‌دهد.

فرماندهان ارشد نظامی در دادگاه مدنی مقصر شناخته شده‌اند، نه در دادگاه جنایی.

سناتور لامبی در نامه‌ای به دیوان کیفری بین‌المللی، از این دادگاه خواسته تا در مورد زنجیره فرماندهی نیروهای استرالیا تحقیق کند.

او گفته است که فرماندهی بالاتر باید مسئول شناخته شود.

سناتور لامبی مدعی شده است که دولت استرالیا امیدوار است ادعاهای جنایات جنگی در افغانستان فراموش شود.

او گفته است: «خوب، ما فراموش نمی‌کنیم. من فراموش نمی‌کنم. مبادا فراموش کنیم.»

گلن کولومیتز، وکیل نظامی که در تهیه این نامه کمک کرده، هم گفته است دولت استرالیا در تحقیق از فرماندهی بالاتر غیرفعال است. او گفته است: «آنان تحقیق نکرده‌اند، تحقیق نمی‌کنند.»

در این نامه که به کریم‌خان، دادستان اصلی دادگاه کیفری بین‌المللی ارسال شده، از او خواسته شده است تا با توجه به مسئولیت فرماندهی، به پرونده‌ی مقام‌های ارشد نیروهای مسلح استرالیا نگاه کند.

دیوان کیفری بین‌المللی فقط زمانی صلاحیت رسیدگی را دارد که کشوری نتواند یا نخواهد خودش درباره‌ی اتهامات جنایات جنگی تحقیق کند.

سخن‌گوی وزارت دفاع استرالیا گفته است که خود این کشور به یافته‌های تحقیقات خود درباره‌ی اتهامات جنایاتی علیه نظامیان استرالیایی در افغانستان مطابق با قوانین و سیستم قضایی خود رسیدگی می‌کند و به آن پاسخ می‌دهد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟