دبلیواف‌پی: بحران اقلیمی در افغانستان گرسنه‌گی را تشدید می‌کند

  • انتشار: ۲ جوزا ۱۴۰۳
  • سرویس: اقتصادامنیت و حوادثتیتر 2
  • شناسه مطلب: 181919

برنامه جهانی غذا (دبلیواف‌پی) با اشاره به سیلاب‌های اخیر در افغانستان هشدار داده است که بحران اقلیمی سبب تشدید گرسنه‌گی در کشور خواهد شد.

هسیائو وی‌لی، روز سه‌شنبه، ۱ جوزا، گفته است که احتمالاً افغانستان در ماه‌های آینده گواه جاری شدن سیلاب‌های بیشتر خواهد بود.

وی افزوده است: «با وقوع فاجعه‌ای یکی پس از دیگری که جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، آن‌ها [مردم] را به فقر می‌کشاند. امنیت غذایی در افغانستان اکنون در خطر از دست رفتن است.»

به گفته وی، خانواده‌های آسیب‌دیده ناشی از سیلاب‌های اخیر در افغانستان برای زنده ماندن به کمک‌های فوری نیاز دارند.

این مقام برنامه جهانی غذا تصریح کرده که سیلاب‌های هفته گذشته در ولایات غور و فاریاب در شمال‌غرب کشور تلفات جانی و خسارات هنگفت مالی به مردم وارد کرده است.

براساس اطلاعات این نهاد بین‌المللی، دست‌کم ۱۳۰ تن در پی جاری شدن سیلاب در این دو ولایت جان باخته‌اند و صدها تن دیگر هنوز ناپدید هستند.

وی‌لی خاطرنشان کرده است که به دلیل خرابی راه‌های مواصلاتی ولسوالی‌ها، دستررسی آسیب‌دیده‌گان به کمک‌های بشری نیز دشوار شده است.

برنامه جهانی غذا همچنان گفته که در پی جاری شدن سیلاب در تاریخ ۱۰ و ۱۱ ثور، در ولایات بدخشان، بغلان و تخار دست‌کم ۱۸۰ تن جان باخته و ۲۸۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

دبلیواف‌پی اذعان کرده است که این نهاد برای ارایه کمک‌های غذایی، تغذیه اضطراری و ساخت دیوارهای استنادی در مناطق مورد تهدید سیلاب در کشور به ۱۴.۵ میلیون دالر نیاز دارد.

این در حالی است که دو روز پیش این نهاد اعلام کرده بود که سیلاب‌های اخیر در غور دو هزار و ۵۰۰ خانواده را متضرر کرده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟