دادستانان افغانستانی مقیم پاکستان: شانسی برای برگشت به کشور باقی نمانده است

  • انتشار: ۱۵ جوزا ۱۴۰۲
  • سرویس:
  • شناسه مطلب: 141504

دادستانان افغانستانی مقیم پاکستان می‌گویند که روند ترورها، بازداشت‌‌های خودسرانه، محاکمه‌های صحرایی، شکنجه، محرومیت از حق کار، محرومیت از حق تحصیل و نقض فاحش سایر حقوق انسانی در افغانستان توسط طالبان به یک پروسه متداول تبدیل شده و به همین دلیل شانسی برای برگشت به کشور برای‌شان باقی نمانده است.

شماری از دادستانان افغانستانی مقیم پاکستان روز دوشنبه، ۱۵ جوزا، با نشر قطعنامه‌ای می‌گویند که پس از سقوط حکومت پیشین، شاهد ترور دست‌کم ۳۰ دادستان بوده‌اند که از طریق رسانه‌ها علنی شده است.

آنان می‌افزایند که در پاکستان وضعیت حقوقی مشخص و تعریف‌شده ندارند و نگران این هستند که به‌دلیل‌های مختلف از آن کشور اخراج نشوند.

در قطعنامه آمده است: «علاوتاً از مصونیت فزیکی خود و اعضای فامیل خود نیز شدیداً نگران هستیم، تهدیدهای آشکار و پنهان متوجه ماست؛ ما صرف در صورت ضرورت اجتناب‌ناپذیر از منازل خود بیرون می‌شویم و الی در حبس خانه‌گی به سر می‌بریم. بیانیه‌ها و اظهارات اخیر یک تعداد از اعضای گروه حاکم مبنی بر هدف قراردادن مخالفان‌شان در خارج از کشور، سبب افزایش این نگرانی ما گردیده است.»

به گفته این دادستانان، فقر بی‌پیشینه تهدید دیگری است که آنان و اعضای خانواده‌های‌شان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

آنان افزوده‌اند: «اکثریت قاطع پسران و دختران ما در سنینی اند که باید به تعلیم و تحصیل خود ادامه بدهند، اما آنان قربانی گناه‌های ناکرده شده و از اساسی‌ترین حق انسانی‌شان که عبارت از حق تعلیم و تحصیل است محروم گردیده‌اند.»

دادستانان افغانستانی مقیم پاکستان از عموم نهادهای مربوط به سازمان ملل متحد و کشورهای مهاجزپذیر خواسته‌اند تا با اسکان مجدد این حقوق‌دانان، آینده‌ای نظام عدلی و قضایی افغانستان را از نابودی مطلق نجات داده و همزمان با این، فرصت را برای یک زنده‌گی انسانی که در آن، حقوق بشری این دادستانان و اعضای خانواده‌های‌شان در سطح حداقلی آن تضمین شده باشد، فراهم کنند.

این در حالی است که طالبان پس از سلطه بر افغانستان، به قاضیان حکومت پیشین اجازه فعالیت نداده و صلاحیت‌های کاری دادستانی کل را نیز به دادگاه‌ها منتقل کرده‌اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟