خشکسالی در افغانستان؛ طالبان از مردم خواست نماز «طلب باران» بخوانند

  • انتشار: ۲۰ قوس ۱۴۰۲
  • سرویس:
  • شناسه مطلب: 163813

در حالی که خشکسالی‌های طولانی همچنان در افغانستان جریان دارد، وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان اعلام کرده است که محمد خالد حنفی؛ سرپرست این وزارت به مسئولان ریاست‌های ولایتی این وزارت دستور داده تا از مردم بخواهند سه روز نماز «طلب باران» بخوانند.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، یک‌شنبه‌شب، ۱۹ قوس با نشر پیامی در اکس اعلام کرده است که محمد خالد حنفی؛ سرپرست این وزارت به تمام ریاست‌های ولایتی این وزارت دستور داده تا از مردم بخواهند سه روز نماز «طلب باران» بخوانند.

این وزارت ابراز امیدواری کرده که باران ببارد تا خشکسالی تمام شود و بیماری‌ها از بین برود.

بر اساس بیانیه طالبان، آقای حنفی دستور داده که نماز «طلب باران» در روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه در مراکز ولایات و ولسوالی‌ها برگزار شود.

در همین حال، خبرگزاری باختر که تحت کنترل طالبان است نیز گزارش داده که اداره هواشناسی پیش‌بینی کرده که در ۴۸ ساعت آینده ولایات بدخشان، تخار، قندوز، بلخ، بغلان، پروان، پنجشیر، نورستان و سالنگ‌ها شاهد بارش برف و باران خواهند بود.

اداره طالبان در حال ساخت یک کانال به طول ۲۸۰ کیلومتر است که می‌تواند آب را برای آبیاری در سراسر ولایات شمالی هدایت کند، اما گفته می‌شود که تکمیل این کانال آبی سال‌ها را دربر خواهد گرفت و کشورهای همسایه نگران توزیع ناعادلانه آب و منحرف‌سازی جریان آب دریای آمو اند.

کمبود آب در افغانستان یکی از چالش‌های مهم است. چندی پیش وزارت زراعت، آبیاری و مالداری طالبان گفته بود که سطح آب زیرزمینی در افغانستان پایین رفته و این کشور با کمبود آب مواجه شده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟