خروج فاجعه‌بار از افغانستان؛ بلینکن: بایدن طولانی‌ترین جنگ امریکا را پایان داد

  • انتشار: ۲۰ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 152574

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، می‌گوید که دولت بایدن به همه ابعاد خروج از افغانستان از جمله حمله داعش هنگام تخلیه که منجر به کشته شدن ۱۳ سرباز این کشور و بیش از ۱۰۰ غیرنظامی افغانستانی شد، نگاه می‌کند.

بلینکن این اظهارات را روز یک‌شنبه، ۱۹ سنبله، در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان، بیان کرده است.

بلینکن تصریح کرده است: «ما به‌عنوان یک دولت مصمم هستیم از تمام جنگ از جمله حمله داعش، درس‌هایی را باید یاد بگیریم و براساس آن عمل کنیم.»

این دیپلمات ارشد امریکایی بار دیگر تاکید کرده که تصمیم دولت بایدن در زمینه خروج از افغانستان درست بوده است.

وی افزوده است: «من فداکاری بسیاری را در طول سال‌ها می‌دانم، و می‌دانم که رییس جمهور بایدن طولانی‌ترین جنگ امریکا را پایان داد، در آینده اینطور نخواهد بود، در گذشته گفتم که ما نسل دیگری را نمی‌فرستیم تا در آنجا بجنگند و بمیرند.»

جو بایدن رییس جمهور امریکا و کابینه‌اش پیش از این نیز از خروج شتاب‌زده نیروهای این کشور از افغانستان که منجر به تسلط دوباره طالبان بر کشور شد، دفاع کرده‌اند.

منتقدان دولت بایدن از جمله شماری از مقام‌های دولت پیشین و نماینده‌گان جمهوری‌خواه امریکا، خروج نظامیان این کشور از افغانستان و سپردن قدرت به طالبان را یک تصمیم نادرست از سوی جو بایدن می‌دانند.

چند ماه پیش مایکل مک کال، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، بر نیاز به پاسخگویی دولت بایدن در مورد خروج فاجعه‌باز از افغانستان تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرده است: «هنوز سوالات زیادی در مورد چگونه‌گی وقوع این اتفاق بی‌پاسخ مانده‌اند. به‌ همین دلیل است که من تحقیقات در مورد خروج از افغانستان و تخلیه اضطراری ناشی از آن را انجام می‌دهم.»

وزیر امور خارجه امریکا در حالی بار دیگر از تصمیم دولت بایدن در مورد خروج از افغانستان دفاع کرد که این وزارت تحت فشار شدید نماینده‌گان مجلس سنای این کشور قراردارد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟