حزب وحدت: کشتار در ارزگان خاص ادامه نسل‌کشی هزاره‌ها است

  • انتشار: ۲ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 154250

حزب وحدت اسلامی به رهبری محمد کریم خلیلی، کشتار «سیستماتیک و هدفمند» ساکنان منطقه هزاره‌نشین ولسوالی ارزگان خاص ولایت ارزگان را ادامه نسل‎‌‌کشی هزاره‌ها در افغانستان خوانده است.

در اعلامیه حزب وحدت شام که امروز (یک‌شنبه، ۲ میزان) منتشر شده، آمده است که از ارزگان خبرهای تکان دهنده‌ای به گوش می‌رسد.

به گفته حزب وحدت، از زمان برگشت دوباره طالبان به قدرت، ۱۷ نفر در ارزگان خاص توسط افراد مسلح محلی به‌گونه «سیستماتیک و هدفمند» به قتل رسیده‌اند. در آخرین بار یک پدر و پسر هنگام عبور از یک منطقه پشتون‌نشین سربریده‌ شده‌اند.

حزب وحدت به نقل از ساکنان محل گفته است که طالبان در جریان تمامی حوادث و فجایع قرار گرفته‌اند و با وجود اطمینان از بررسی و پیگیری عوامل حوادث و جلوگیری از وقایع مشابه، تا هنوز هیچ گونه اقدامی برای تعقیب عاملان و تامین امنیت مردم نکرده‌اند.

این حزب افزوده است که حوادث ارزگان، بخشی از یک روند عمومی در تحت اداره طالبان است که در آن هزاره‌ها با تبعیض سیستماتیک مواجه و از تمامی حقوق شهروندی محروم گشته اند.

در ادامه اعلامیه حزب وحدت آمده است: «در واقع، آنچه در ارزگان اتفاق می‌افتد، ادامه نسل کشی هزاره‌ها در افغانستان است که از گذشته‌های دور تا حال ادامه داشته و امروز به صورت عریان تحت حاکمیت طالبان جریان دارد».

این حزب اضافه کرده است که طالبان به عنوان اداره حاکم، در قبال این «فجایع انسانی» مسئول هستند و باید در برابر مردم افغانستان پاسخ باشند.

به گفته حزب وحدت طالبان باید بدانند که هر نوع بی توجهی به خواست‌های مشروع مردم برای دادخواهی و تامین امنیت، موجب خواهد شد که این گروه به عنوان ادامه‌دهنده روند نسل کشی هزاره‌ها در حافظه تاریخی مردم افغانستان ثبت شوند.

این حزب کشتار هدفمند در خاص ارزگان را محکوم کرده و از کشورها و سازمان‌های مدافع حقوق بشر، بخصوص ملل متحد خواسته است که برای جلوگیری از وقوع یک چنین حوادث اقدامات عاجل روی دست بگیرند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟