جریان‌های سیاسی به سازمان ملل: تعامل یک‌جانبه نمی‌تواند به عبور از بحران افغانستان کمک کند

  • انتشار: ۳ حوت ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 173093

شماری از جریان‌های سیاسی و جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان با نشر یک اعلامیه‌ مشترک در واکنش به نشست اخیر سازمان ملل در دوحه می‌گویند که تعامل یک‌جانبه و بدون حضور احزاب و جریان‌های سیاسی هرگز نمی‌تواند به موفقیت روند سیاسی کشور به عبور از بحران کمک کند.

در این اعلامیه که چهارشنبه‌شب، ۲ حوت منتشر شد، آماده که حل بحران افغانستان منوط به تعامل سازنده با تمام طرف‌های دخیل است.

به گفته آنان، دومین نشست نماینده‌گان ویژه‌ کشورها در امور افغانستان به میزبانی دبیر کل سازمان ملل متحد در دوحه، برآیندی که در آن به ریشه‌های بحران نیم‌قرنه‌ افغا‌نستان پرداخته شده باشد، نداشت.

در اعلامیه خطاب به سازمان ملل و نماینده‌گان ویژه کشورها در امور افغانستان آمده است: «مسأله اصلی افغانستان استرداد حق تعیین سرنوشت و حقوق انسانی غصب شده مردم افغانستان از چنگال تروریسم است.»

به گفته جریان‌های سیاسی، تا زمانی‌که این موضوع در کانون توجه‌ها قرار نگیرد، هر نوع تلاش برای ترمیم وضعیت موجود «ضیاع وقت» است.

آنان با توجه به تنوع قومی و فرهنگی افغانستان گفتند که بزرگ‌ترین نقص دومین نشست دوحه عدم حضور نماینده‌گان نهادهای سیاسی و مردم افغانستان بود.

این اعلامیه از سوی جبهه آزادی افغانستان، جبهه مقاومت ملی افغانستان، حزب جمعیت اسلامی، حزب وحدت اسلامی، حزب اسلامی، حزب وحدت اسلامی مردم، حزب عدالت و آزادی، حزب همدلی مردم، حزب دعوت اسلامی، شماری از جنبش‌های اعتراضی زنان و‌ شماری از شوراها صادر شده است.

دومین نشست نمایندگان ویژه‌ کشورها در امور افغانستان در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شده بود.

دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است که اشتراک‌کننده‌گان این نشست بالای بسیاری از موضوعات درباره چگونه‌گی تعامل با افغانستان و طالبان توافق کرده‌اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟