جاری‌شدن سیلاب در لیبیا؛ دو هزار تن جان باختند و هزاران تن ناپدید هستند

  • انتشار: ۲۱ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 152722

مقام‌های لیبیا از جاری‌شدن سیلاب مدهش در این کشور خبر داده و می‌گویند که در پی این حادثه طبیعی دست‌کم دو هزار تن جان باختند و بین پنج تا شش هزار تن ناپدید هستند.

رویترز به نقل از احمد مسماری، سخنگوی ارتش ملی لیبیا روز سه‌شنبه، ۱۲ سپتامبر گزارش داده است که این سیلاب در پی فرو ریختن بندهای آب شهر «درنا» ناشی از توفان و باران شدید در این کشور جاری شده است.

او تصریح کرد: «این فاجعه پس از فروریختن بندهای بالای درنا رخ داد و تمام محله‌ها را با ساکنان‌شان به داخل دریا برد.»

لیبیا از نظر سیاسی میان شرق و غرب تقسیم شده است و خدمات عمومی پس از قیام ناتو در سال ۲۰۱۱ که سال‌ها درگیری را به دنبال داشت، از بین رفته است.

دولت به رسمیت شناخته شده بین‌المللی در طرابلس کنترل مناطق شرقی را ندارد.

در طرابلس، شورای سه نفره ریاست جمهوری که به‌عنوان رییس دولت در این کشور تقسیم شده عمل می کند، از جامعه بین‌المللی کمک خواست.

در این بیانیه آمده است: «ما از کشورهای برادر و دوست و سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهیم که کمک کنند.»

ویدیوهای درنا نشان می‌دهد که یک سیلاب عظیم از مرکز شهر می‌گذرد، جایی‌که پیش از این یک آب‌راه بسیار باریک‌تر در آن جریان داشته است.

در همین حال، سازمان ملل متحد در لیبیا اعلام کرد که توفان را از نزدیک دنبال می‌کند و «کمک‌های فوری امدادی را برای حمایت از تلاش‌های واکنش در سطوح محلی و ملی ارایه خواهد کرد.»

از سوی هم، خبرگزاری دولتی قطر گزارش داده است که شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر به دولت آن کشور دستور داد تا به مناطق آسیب دیده در شرق لیبیا کمک بفرستد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟