توافق ۲۷ کشور اروپایی بر سر اصلاح سیاست مهاجرتی

  • انتشار: ۱۳ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 155672

سفرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز گذشته در بروکسل بر سر طرح اصلاح سیاست مهاجرتی در این اتحادیه به توافق دست یافتند.

این توافق در حالی به دست آمد که نشست غیر رسمی رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا قرار است روز جمعه در گرانادا در جنوب اسپانیا برگزار شود. کشورهای عضو اتحادیه براساس این توافق در برابر موج گسترده ورود مهاجران و پناهجویان به یکی از کشورها واکنش مشترکی نشان خواهند داد.

قرار است مذاکره بر سر توافق به دست آمده با نمایندگان پارلمان اروپا ادامه پیدا کند.

از جمله مفاد طرح اصلاح سیاست مهاجرتی اتحادیه اروپا می‌توان به تمدید دوره نگهداری پناهجویان در خارج از مرزهای اتحادیه در صورت مواجهه با بحرانی مشابه بحران سال‌های ۲۰۱۶-۲۰۱۵ اشاره کرد.

خبر دستیابی به توافق بر سر این طرح از سوی اسپانیا به عنوان رئیس دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا اعلام شد.

آلمان طی چند ماه گذشته به دلایل بشردوستانه با طرح اصلاح سیاست مهاجرتی اتحادیه اروپا مخالفت می‌کرد. در نهایت وزرای کشور اتحادیه اروپا در جریان نشست ماه سپتامبر خود توانستند رضایت برلین را جلب کنند. با این حال ایتالیا طی هفته‌های گذشته با نقش پیش‌بینی‌شده برای سازمان‌های غیردولتی که پناهجویان را در دریای مدیترانه نجات می‌دهند مخالفت می‌کرد.

رُم از سیاست مهاجرتی آلمان که به چند سازمان غیردولتی برای امدادرسانی به پناهجویان کمک مالی ‌می‌کند انتقاد کرده بود. در نهایت آلمان و ایتالیا روز چهارشنبه توانستند بر سر یک طرح مشترک به توافق دست پیدا کنند.

انتظار می‌رود موضوع سیاست مهاجرتی اتحادیه اروپا و نحوه مواجهه با پناهجویان محور اصلی گفتگوهای سران اتحادیه اروپا در گرانادا باشد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟