تاکید سازمان ملل متحد بر احیای قرارداد کریدور غلات

  • انتشار: ۲۳ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 153085

دبیرکل سازمان ملل گفت: مصمم به احیای قرارداد کریدور غلات هستم.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد طی سخنانی در مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویورک ایالات متحده آمریکا اعلام کرد: در خصوص احیای کریدور غلات دریای سیاه مصمم هستم و به رایزنی‌ها در این چهارچوب ادامه می‌دهم.

گوترش ضمن اشاره به اینکه در حاشیه نشست هفته آینده مجمع عمومی سازمان ملل متحد با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، ولودیمیر زلنسکی رئیس دولت اوکراین و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به‌طور جداگانه دیدار و مذاکره خواهد کرد گفت: قرارداد کریدور غلات یکی از موضوعات مهم و اصلی این مذاکرات را تشکیل خواهد داد.

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد: نمی‌توانیم بگویم که در زمینه تمدید و یا عدم تمدید قرارداد کریدور غلات امیدوار هستم. تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که مصمم به احیای این قرارداد هستم.

گوترش تاکید کرد برای تامین مجدد صادرات غلات اوکراین و مواد غذایی و کود روسیه بدون نقض تحریم‌های مورد اجرا علیه این‌کشور هر نوع تلاش لازم را انجام خواهم داد.

دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد مذاکرات صلح در اوکراین نیز گفت: از فرصت ایفای نقش میانجی‌گری برای برقراری صلح با خرسندی استقبال خواهم کرد. ولی گمان می‌کنم که هنوز از این نقطه بسیار دور هستیم.

گوترش افزود: در اوکراین نه یک صلح متعارف بلکه از صلحی عادلانه و مطابق با حقوق بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد حمایت می‌کنیم.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟