بنت: عادی‌سازی روابط کشورها با طالبان مشروط بر رعایت حقوق بشر باشد

  • انتشار: ۱۰ حوت ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 173916

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان از کشورها خواسته است که عادی‌سازی روابط با طالبان باید مشروط بر رعایت حقوق بشر از سوی این گروه باشد.

بنت روز پنج‌شنبه، ۱۰ حوت در پنجاه‌و‌پنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در جینوا گفته است که تبعیض علیه زنان از سوی طالبان نه‌تنها در دادگاه لاهه؛ بلکه در دادگاه‌های دیگری که به موضوع نقض حقوق بشر می‌پردازند، پی‌گیری شود.

وی از فعالان حقوق بشر در افغانستان قدردانی کرده و تصریح کرده است که آنان به‌رغم سرکوب توسط طالبان برای حقوق‌شان مبارزه می‌کنند.

آقای بنت علاوه کرده است: «وخامت اوضاع حقوق بشر در افغانستان در بیش از دو سال گذشته باعث رنج غیرقابل قبولی شده است.»

او خواستار اقدام فوری طالبان و جامعه جهانی برای توقف این موضوع و امیدوار کردن افغانستانی ها شده است.

نام‌برده در بخش دیگر سخنانش گفته است: «زنان و دختران از زنده‌گی عمومی حذف می‌‎شوند و مخالفت‌های مسالمت‌آمیز تحمل نمی‌شود.»

در همین حال، ریچارد بنت از طالبان خواسته است که موضوع رعایت حقوق بشر را جدی بگیرند.

به گفته وی، طالبان با وجود اعلام عفو عمومی به بازداشت نظامیان و کارمندان دولتی ادامه داده‌اند و همچنان در هفته‌های اخیر برخی شهروندان افغانستان را به اتهام‌های مختلف اعدام کرده و شلاق زده‌اند.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد اضافه کرده است که ۲۵ میلیون افغانستانی به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند و ضرورت افزایش کمک‌ها نیز احساس می‌شود.

با این حال، او خاطرنشان کرده است که افزایش کمک‌های بشردوستانه نباید به معنای به‌رسمیت شناسی طالبان باشد.

این در حالی است که هم‌زمان با برگزاری این نشست، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته است که از موضوع حقوق بشر در افغانستان «سوءاستفاده» می‌شود.

وی افزوده است: «ریچارد بنت و سایر غربی‌ها باید دست از سوءاستفاده از موضوع حقوق بشر بردارند.»

پیش از این نهادهای بین‌المللی در مورد نقض حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان و دختران از سوی طالبان در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟