برگزاری نمایشگاه آثار مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در کانادا

  • انتشار: ۱۸ جوزا ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 141835

موزیم آغا خان در شهر تورانتوی کانادا به مناسبت ۷۵۰مین سالگرد درگذشت مولانا جلال الدین محمد بلخی نمایشگاهی را برگزار کرده است.

در این نمایشگاه چندین اثر اولیهٔ مولانا شامل نسخه‌های خطی و نقاشی‌ها به نمایش گذاشته شده است که حکایت آوارگی این صوفی، شاعر و عارف نامدار زبان فارسی و خانواده‌اش را بازگو می‌کند.

یکی از شاهکار‌های مولانا، مثنوی معنوی اوست، کتابی که یک نسخه قدیمی آن در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده و در نوشتن آن از آب رنگ طلا و نقره استفاده شده است.

مایکل مسوول برگذاری نمایشگاه رومی به صدای امریکا گفت: «ما نمونه‌های فوق العاده از نسخه‌های خطی اشعار مولانا را اینجا در موزیم آغا خان داریم که در قرن ۱۷ به میان آمده اند و بسیار نادر اند.»

وی افزود: «این دست خط‌ها شامل ۵۰ نقاشی می‌شود که به گونه‌ای زندگی مولانا را به تصویر کشیده است. ما همچنان نسخه بسیار قدیمی از مثنوی معنوی را اینجا داریم که قدامت آن به قرن ۱۴ بر می‌گردد و از کتابخانهٔ بریتانیا برای ما به امانت داده شده است.»

مولانا شیفتگان بسیار در گوشه‌های مختلف جهان دارد و این روزها این نمایشگاه فرصت را ایجاد کرده است که گردشگران و ساکنان شهرهای گوناگون کانادا سری به این نمایشگاه بزنند.

گفتنی است در موزیم آغا خان هزاران اثر ادبی و فرهنگی از شکوه جهان اسلام به نمایش گذاشته می‌شود و روزانه صد ها بازدید کننده را به خود فرا می‌خواند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟