برگزاری اجلاس سران کشورهای آسیای میانه و امریکا به میزبانی بایدن

  • انتشار: ۲۹ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 153768

اولین اجلاس سران کشورهای آسیای میانه و بایدن در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهر نیویورک برگزار شد.

این اجلاس به میزبانی جو بایدن، رئیس جمهور بایدن و با حضور قاسم جومرت توکایف رئیس جمهور قزاقستان، صدر جباراف رئیس جمهور قرقیزستان، شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبیکستان، امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان و سردار بردی‌محمداف رئیس جمهور ترکمنستان برگزار شد.

این اجلاس در چارچوب سازوکار «C5+1» برگزار و رهبران کشورهای شرکت کننده درباره مسائل اقتصادی، انرژی، امنیت و توسعه پایدار به رایزنی پرداختند.

سازوکار «C5+1» هشت سال پیش در سطح وزرای امور خارجه بایدن و پنج کشور آسیای میانه در شهر سمرقند ازبیکستان تشکیل شد و این اولین نشست است که در سطح سران کشورها برگزار می‌شود.

رهبران شرکت کننده در این اجلاس در مورد همکاری‌های اقتصادی بین کشورهای آسیای مرکزی و ایالات متحده و همچنین مسائل مربوط به تقویت همکاری در حل چالش های امنیتی از جمله امنیت سایبری، تروریسم، افراط گرایی خشونت آمیز، مهاجرت غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر به بحث و تبادل نظر پرداختند.

قاسم جومرت توکایف رئیس جمهور قزاقستان طی سخنانی در این اجلاس اظهار داشت که به حمایت ایالات متحده در ایجاد مرکز اهداف توسعه پایدار منطقه‌ای سازمان ملل متحد در آسیای مرکزی و افغانستان در آلماتی اعتماد دارند.

شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبیکستان نیز طی سخنانی به موضوعات تقویت تجارت و فعالیت‌های سرمایه گذاری، ایجاد همکاری‌های پروژه ای، توسعه دهلیزهای ترانسپورتی در منطقه، تضمین حقوق بشر، گشترش برنامه‌های آموزشی و کمک به حل مسالمت آمیز اوضاع در افغانستان اشاره کرد.

صدر جباراف رئیس جمهور قرقیزستان نیز با اشاره به اینکه هدف این اجلاس ایجاد شرایط مطلوب برای تقویت درک و اعتماد متقابل، تضمین امنیت و ثبات و گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی است، گفت: همکاری با ایالات متحده از جمله سازوکار C5+1 یکی از حوزه های مهم سیاست خارجی قرقیزستان است.

امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان نیز به چالش‌ها و تهدیدات فزاینده، مبارزه با تروریسم و ​​افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر، تامین امنیت منطقه‌ای، اوضاع سیاسی افغانستان و حفاظت از مرزهای تاجیکستان با افغانستان اشاره کرده و بر اهمیت حمایت و همکاری بین‌المللی در این روند تاکید کرد.

در پایان این دیدار بین کشورهای آسیای مرکزی و بایدن بر سر تعمیق درک متقابل و گسترش مشارکت سازنده توافق حاصل شد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟