بانوی اول اوکراین درباره وضعیت این کشور هشدار داد

  • انتشار: ۱۸ قوس ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 163413

به دنبال اظهارات وزیر دفتر ولادیمیر زلنسکی مبنی بر این که در صورت تعویق کمک‌های ایالات متحده به این کشور در جنگ با روسیه با شکست روبه‌رو خواهد شد، همسر او و بانوی اول اوکراین نیز در مورد پیامدهای کاهش حمایت کشورهای غربی به این کشور هشدار داد.

اولنا زلنسکا؛ بانوی اول اوکراین در مورد وضعیت مردم کشورش بدون حمایت بیشتر از سوی کشورهای غربی هشدار داده است.

خانم زلنسکا پس از حمله موشکی روسیه به بی‌بی‌سی گفت که کشورش به دلیل تأخیر در تأمین مالی ممکن است با خطر مرگباری مواجه شود.

او افزود که مشاهده کاهش کمک‌ها دردناک بوده است.

این در حالی است که جمهوری‌خواهان در سنای امریکا لایحه‌ای کلیدی را که با آن ۶۱ میلیارد دالر در اختیار اوکراین قرار می‌گرفت، مسدود کردند.

جو بایدن هشدار داده است که پول اوکراین ممکن است به زودی تمام شود.

جانت یلن؛ وزیر خزانه‌داری دولت بایدن به کنگره در مورد عدم تصویب بودجه کمک به اوکراین هشدار داد و گفت که اگر کنگره درخواست بودجه چند میلیارد دالری دولت بایدن برای اوکراین جنگ‌زده را تایید نکند، ایالات متحده مسئول شکست اوکراین خواهد بود.

یلن در سفر به مکزیکوسیتی به خبرنگاران گفت: «این بودجه – به ویژه برای حمایت از بودجه عمومی دولت اوکراین – کاملا ضروری است و پیش‌شرطی برای ادامه جریان حمایت صندوق بین‌المللی پول به اوکراین است.»

پیش از آن رییس دفتر ولودیمیر زلنسکی؛ رییس‌ جمهور اوکراین گفت: «به تعویق انداختن کمک‌های ایالات متحده خطر بزرگی ایجاد می‌کند که اوکراین جنگ تقریبا دوساله خود را در برابر روسیه از دست بدهد.»

آندری یرماک؛ رییس دفتر ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین گفت: «اگر کمک‌ها به تعویق بیافتد، این خطر بزرگی را به همراه دارد که می‌توانیم در همان موقعیتی باشیم که اکنون در آن قرار داریم.»

یرماک این اظهارات را به‌دنبال عدم اطمینان در مورد آینده کمک‌های نظامی امریکا و اتحادیه اروپا به اوکراین بیان کرد.

روز دوشنبه، مقام‌ها در کاخ سفید گفتند که «زمان و پول» واشنگتن برای کمک به اوکراین در جنگ علیه روسیه در حال تمام شدن است.

جو بایدن؛ رییس جمهور امریکا، دو ماه پیش از کنگره این کشور خواست تا ۱۰۶میلیارد دالر کمک نظامی واشنگتن به اوکراین و اسراییل را تصویب کند؛ اما جمهوری‌خواهان که اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را در اختیار دارند، این بسته را رد کرده‌اند.

کی‌یف هشدار می‌دهد که در صورت عدم تصویب این کمک‌ها، احتمالا اوکراین با کسری ۴۳ درصدی بودجه نظامی روبه‌رو شود.

یرماک گفته: «به همین دلیل بسیار مهم است که این حمایت در اسرع وقت به رای گذاشته شود و رای گیری شود.»

این در حالی است که اوکراین در سال جاری یک ضد حمله بزرگ انجام داد، اما نتوانست از خطوط دفاعی روسیه عبور کند.

در همین حال، چند روز پیش مقام‌ها در کی‌یف گفتند که با سرد شدن هوا نظامیان روسی به حملات‌شان در جبهه شمال‌شرقی اوکراین شدت بخشیده‌اند.

قانون‌گذاران ایالات متحده درباره بسته هزینه‌های تکمیلی بیش از ۱۰۰ میلیارد دالر که شامل کمک به اوکراین و اسرائیل و همچنین بودجه مرزی می‌شود درگیر هستند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟