بازرگانان افغانستانی: به علت مسدودی ۹ روزه مرز تورخم، ۵۰ میلیون دالر ضرر کردیم

  • انتشار: ۴ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 154466

شماری از بازرگانان در دیدار با ملا محمد نعیم آخوند، والی طالبان در ننگرهار می‌گویند به خاطر مسدود ماندن ۹ روزه گذرگاه تورخم، ۵۰ میلیون دالر امریکایی زیان کرده‌اند.

دفتر رسانه‌های ولایت ننگرهار در گزارشی گفته است که ملا محمد نعیم آخوند، والی طالبان در ننگرهار با شماری از بازرگانان متضرر از مسدود شدن مرز تورخم دیدار کرده است.

این بازرگانان می‌گویند، روزانه به ۳۰۰ لاری از سوی پاکستان اجازه ورود از گذرگاه تورخم به خاک افغانستان داده می‌شود؛ اما در مقابل از سوی افغانستان فقط ۳۰ لاری اجاز ورود به خاک پاکستان را دارد. آنان این کار پاکستان را بی انصافی مقابل بازرگانان افغانستانی می‌دانند.

این بازرگانان همچنین، می‌گویند که به اثر مسدود ماندن ۹ روزه گذرگان تورخم به روی رفت آمد ۵۰ میلیون دالر امریکایی متضرر شده‌اند.

آنان همچنین از والی طالبان در ننگرهار خواستند، تا به لاری‌های که دارای سبزیجات، میوه‌جات و مواد غذایی هستند، به دلیل فاسد شدن، زودتر اجازه ورود از گذرگاه داده شود.

در همین حال، ملا محمد نعیم آخوند، والی طالبان در ننگرهار گفت که به همه عرصه ها توجه دارد و برای حل مشکلات آنان تلاش می‌کند.

وی با بیان اینکه به مسئولان تورخم دستور می‌دهد برای رفع مشکلات موجود تجار اقدامات همه جانبه انجام دهند، گفت: همه مشکلات مشخص است و برای رفع آن با اداره مرکزی همکاری می‌کند.

این در حالی است که گذرگاه تورخم چندی قبل به اثر برخورد نیروهای مرزی پاکستان با نیروهای مرزی طالبان به مدت ۹ روز به روی رفت آمد مسدود گردید؛ از این رو زیان‌های هنگفت مالی به بازرگانان وارد شده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟