ایندیپندنت: طرح عربستان برای تخریب محل تولد پیامبر

  • انتشار: ۲۲ عقرب ۱۳۹۳
  • سرویس: تیتر 1دین و اندیشه
  • شناسه مطلب: 502

روزنامه انگلیسی ایندپندنت دیروز چهارشنبه با انتشار گزارشی مفصل، از ادامه طرح تخریب زادگاه پیامبر اسلام در مکه خبر داد.
این بخش مکه که مکانی است که گفته می شود حضرت محمد در آنجا متولد شده قرار است با یک قصر عظیم سلطنتی جایگزین شود. این کار بخشی از یک پروژه بزرگ چندین میلیارد دلاری است که موجب می شود تا تخریب صدها مکان تاریخی این شهر مقدس ادامه پیدا کند.

برمبنای این پروژه که از چند سال پیش شروع شده، گسترش مسجد الحرام مورد نظر قرار داد تا امکان پذیرش میلیون ها زایر را در مراسم حج داشته باشد.
این در حالی است که مکه به خاطر ارتباط آن با زاده شدن حضرت محمد در این شهر و نیز وجود کعبه، مقدس ترین شهر اسلامی است .
به گفته انستیتو گلف (خلیج) تاکنون بیش از ۹۵ درصد بنای قدیمی مکه نابود شده اند تا با هتل ها و آپارتمان های بزرگ لوکس و مراکز خرید جایگزین شوند.
به گفته دکتر عرفان علوی از بنیاد مطالعات میراث اسلامی در لندن، هفته پیش باقی مانده های ستون های عثمانی ۵۰۰ ساله که یادآور عروج پیامبر بود، نیز ویران شدند. وی به ایندیپندنت همچنین گفت: خانه مولود، مکانی که تصور می شود حضرت محمد (ص) در سال ۵۷۰ میلادی در آنجا متولد شده اند نیز تا پایان امسال ویران خواهد شد.

مکه معظمه

محل تولد پیامبر(ص): سمت چپ تصویر/عکس از ایندیپندنت

 

به جای این خانه یک قصر سلطنتی جدید که برای ملک عبدالله که متولی رسمی مسجد الحرام است، ساخته می شود تا در هنگام بازدید او از مکه، در آنجا مستقر شود.
بسیاری از منتقدان این طرح توسعه تمایلی به صحبت علنی ندارند چون از رفتار متقابل رژیم سعودی نگران هستند.

ایندیپندنت در ادامه نوشته است: عربستان سعودی که توسط وهابیون اداره می شود، پرستش بسیاری از موضوع ها را به منزله شرک می خواند.
ویران کردن مکان های تاریخی شهر مکه به تازگی با حمایت شیخ عبدل عزیز بن عبدالله مفتی بزرگ عربستان سعودی، روبه رو شد و وی گفت مردم باید از دولت برای چنین برنامه هایی متشکر باشند.

اتاق های خانه مولود زیر زمین قرار دارند و در سال ۱۹۵۱ کتابخانه ای در طبقه همکف برای حفاظت از آن ساخته شد. این خانه به روی زایران بسته شده است و اعلام شده شواهدی دال بر تولد حضرت محمد در این مکان وجود ندارد.

دکتر علوی یکی از افراد معدودی است که به صورت علنی به این ساخت و سازها اعتراض کرده است. او می گوید با پایان یافتن مراسم حج امسال به فاصله ۲۴ ساعت ادامه این عملیات از سر گرفته شده است. کاخ سلطنتی جدید پنج برابر کاخ سلطنتی فعلی است .
مقامات سعودی به تلاش ایندیپندنت برای پاسخ گرفتن درباره این طرح عکس العملی نشان نداده اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟