ایران پرداخت غرامت قربانیان بوئینگ اوکراینی را آغاز می کند

  • انتشار: ۱۸ جوزا ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 114384

سفارت ایران در اوکراین می گوید برخی از نزدیکان قربانیان حادثه سقوط هواپیمای مسافربری هواپیمایی بین المللی اوکراین پیشتر غرامت خود را دریافت کردند.

به گزارش اسپوتنیک، محسن بهاروند معاون وزیر امور خارجه ایران در پی نتایج مذاکرات با اوکراین در مورد موضوع حادثه سقوط هواپیمای مسافربری هواپیمایی بین المللی اوکراین اعلام کرد: برخی از نزدیکان کشته شدگان حادثه سقوط هواپیمای مسافربری هواپیمایی بین المللی اوکراین در ژانویه ۲۰۲۰ در ایران غرامت خود را دریافت کرده اند.

​​وی تأکید کرد که میزان پرداخت غرامتی که ما پرداخت می کنیم در مقایسه با مبالغی که باید طبق تعهدات بین المللی خود بپردازیم، به میزان قابل توجهی بیشتر است.

بهاروند توضیح داد: دولت مصوبه ای را تصویب کرد که طبق آن برای هر قربانی پرداخت ۱۵۰ هزار دالر به خانواده های قربانیان – اعم از اتباع خارجی و ایرانی – مطابق با قوانین مربوط به پرداخت غرامت ضروری است.

به طور کلی، وی افزود: در جریان مذاکرات، طرفین در مورد جنبه های اصلی مربوط به فاجعه و همچنین موضوعات مربوط به هواپیمایی کشوری، امنیتی، صلاحیت های نظامی، کیفری و قضایی بحث و تبادل نظر کردند.

به گفته بهاروند، قضات ایرانی اکنون در حال بررسی پرونده هستند. در این زمان، دادستان کیفرخواست را تهیه کرده بود که برای رسیدگی به این پرونده به دادگاه ارائه شد. اکنون سه قاضی در حال مطالعه این پرونده هستند.
اگر سهل انگاری در این مورد آشکار شود، در صورت اثبات جرم افراد خاصی، اقدامات قانونی مطابق قانون برای آنها اعمال خواهد شد.

معاون وزیر امور خارجه ایران، یادآور شد که ایران به این نتیجه رسید که “این حادثه دلخراش در نتیجه خطای انسانی رخ داده است.”

بهاروند تأکید کرد، که “سیاسی شدن موضوعات تخصصی به همه آسیب می رساند”.

به نوبه خود، گوندوز ممدوف معاون دادستان کل اوکراین روز دوشنبه، در مورد نتایج مذاکرات صحبت کرد، در مورد آغاز دادگاه در مورد واقعه سقوط هواپیما ابراز تردید کرد. وی نوشت: “ما تأیید رسمی شروع دادگاه را دریافت نکرده ایم”.

در همان زمان، ممدوف افزود که در طول ملاقات، ایران قول داده است که به تحقیقات اوکراین در دسترسی به مواد پرونده در دادگاه و همچنین اطلاعات مربوط به صلاحیت جرم و میزان مسئولیت کمک ارائه دهد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟