ایران بیش از یک هزار زندانی افغانستانی را به طالبان تحویل داده است

  • انتشار: ۸ حوت ۱۴۰۲
  • سرویس: امنیت و حوادث
  • شناسه مطلب: 173624

مقام‌های وزارت عدلیه ایران می‌گویند که آنان در جریان یک سال گذشته یک هزار و ۱۳۶ زندانی افغانستانی را برای سپری کردن دوره محکومیت‌شان به طالبان تحویل داده‌اند.

بربنیاد گزارش خبرگزاری ایسنا، عسکر جلالیان، وزیر عدلیه ایران این اظهارات را روز سه‌شنبه، ۸ حوت در دیدار با دیپلمات‌های طالبان در تهران مطرح کرده است.

به گفته او، ایران از سال ۱۳۹۲ تا کنون سه هزار و ۱۵ زندانی افغانستانی را در مرزهای مشترک به مقام‌های افغانستان تحویل داده است.

جلالیان افزوده است: «موافقت‌نامه‌های انتقال محکومین، استرداد مجرمین و معاضدت قضایی در امور مدنی و کیفری میان دو کشور منعقد شده که نمونه بارزی از اهتمام و تلاش برای توسعه روابط حقوقی و قضایی میان ایران و افغانستان است.»

فضل محمد حقانی، سفیر طالبان در تهران نیز در این دیدار از همکاری وزارت عدلیه ایران برای اجرای موافقت‌نامه‌ انتقال محکومان و انتقال زندانیان افغانستانی به کشور قدردانی کرده است.

تا کنون به‌گونه دقیق روشن نیست که چه تعداد از شهروندان افغانستان در زندان‌های ایران به‌سر می‌برند، اما بربنیاد برخی از گزارش‌ها صدها افغانستانی در زندان‌های آن کشور در بند هستند و شماری از آنان به اعدام محکوم شده‌اند.

چندی پیش سازمان حقوق بشر ایران گزارش داد که پس از تسلط دوباره طالبان، روند اعدام زندانیان افغانستانی در آن کشور بیش‌تر شده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟