اکسپرس تریبون: پاکستان بیش از یک میلیون مهاجر افغانستانی را اخراج می‌کند

  • انتشار: ۵ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 154650

رسانه‌های محلی پاکستان گزارش داده اند که دولت پاکستان در یک تصمیم بزرگ سیاسی درصدد اخراج یک میلیون و یکصد هزار نفر از پناهجویان افغانستان است که به طور غیرقانونی در آن کشور مقیم هستند.

کابینه دولت موقت پاکستان به مقامات ذیربط اجازه داد تا مقدمات بازگرداندن همه پناهجویان غیرقانونی افغانستان را به کشورشان فراهم کنند و این تصمیم اسلام‌آباد به اطلاع امارت اسلامی افغانستان نیز رسیده است.

در گزارش به نقل از منابع آمده است که این ۱.۱ میلیون پناهجوی افغانستانی روادید و مدارک معتبری که به آنها اجازه اقامت در پاکستان را بدهد، ندارند. آنها همچنین ادعا کردند که بیشتر این پناهندگان غیرقانونی در فعالیت های ضد دولتی و جنایتکارانه شرکت داشته اند، بنابراین در اولین فرصت به افغانستان بازگردانده خواهند شد.

روزنامه اکسپرس تریبیون پاکستان به تازگی نوشته است: «از زمان بازگشت طالبان به افغانستان در ماه تابستان سال ۲۰۲۱، حدود ۴۰۰ هزار تبعه افغانستان به طور غیرقانونی وارد پاکستان شده اند. همچنین ۷۰۰ هزار افغانستانی دیگر شناسایی شده اند که به طور غیرقانونی در مناطق مختلف پاکستان زندگی می‌کنند.»

براساس این گزارش، پاکستان از چندین دهه میزبان میلیون ها پناجوی افغانستانی بوده است و در مقطعی حتی ۵ میلیون مهاجر افغانستانی در پاکستان اقامت داشتند. برخی تخمین‌ها حاکی از آن است که هنوز نزدیک به ۴ میلیون مهاجر افغانستان در پاکستان زندگی می کنند. با این حال، تعداد افرادی که دارای کارت پناهندگی معتبر هستند، طبق سوابق رسمی، بسیار کمتر است.

این درحالی است که طی دو سال اخیر گزارش‌های زیادی از آزار و اذیت و بازداشت‌ مهاجران افغانستانی در پاکستان نشر شده است. پیشتر سازمان عفو بین الملل از اسلام آباد خواسته بود روند بازداشت مهاجران افغانستانی را متوقف کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟