اوچا از برگشت حدود ۵۰۰ هزار مهاجر افغانستانی از پاکستان طی ماه‌های آینده خبر داد

  • انتشار: ۲۳ دلو ۱۴۰۲
  • سرویس: اخبار مهاجریناقتصادتیتر 2
  • شناسه مطلب: 172016

دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) گفته است که احتمال می‌رود در جریان ماه‌های آینده بیش از ۴۸۳ هزار مهاجر افغانستانی از پاکستان به افغانستان برگردند.

اوچا روز دوشنبه، ۲۳ دلو با نشر گزارشی گفته است که ۹۸ درصد این برگشت‌کننده‌گان از طریق برنامه‌های امدادرسانی حمایت خواهند شد.

به گفته این نهاد، در سه ماه اخیر سال گذشته میلادی، حدود ۵۰۰ هزار مهاجر افغانستانی از پاکستان به کشور برگشته‌اند.

بربنیاد این گزارش، جابه‌جایی طولانی‌مدت، آلوده‌گی گسترده زمین‌ها با مواد منفجره، محدودیت‌های مداوم بر حقوق و آزادی زنان، افزایش مواجهه با خشونت‌های جنسیتی، کار کودکان، ازدواج زودهنگام، تغییرات اقلیمی و رویدادهای طبیعی به‌ویژه زمین‌لرزه‌های اخیر و خشک‌سالی نشان می‌دهند که افغانستان در درجه نخست یک بحران حفاظتی باقی می‌ماند.

براساس طرح کمک‌های بشری در سال ۲۰۲۴ میلادی، بیش از نیمی از جمعیت افغانستان، یعنی حدود ۲۳.۷ میلیون تن، به نحوی به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

اما اوچا تاکید کرده است که از جمله تمام نیازمندان، ۱۷.۳ میلیون تن از آسیب‌پذیرترین افراد به‌شمول کسانی‌که معلولیت دارند، تحت پوشش ماموریت کمک‌رسانی قرار می‌گیرند.

گفتنی است که حکومت موقت پاکستان در ماه نوامبر سال گذشته روند اخراج مهاجران بدون اسناد را از آن کشور آغاز کرد.

سازمان ملل متحد برای تطبیق تمام برنامه‌های امدادی‌اش در سال ۲۰۲۴ برای افغانستانی های نیازمند، بیش ۳.۰۶ میلیارد دالر درخواست بودجه کرده است.

اوچا گفته است که از طریق این بودجه به جوامع آسیب‌دیده افغانستان کمک‌های نجات‌بخش، به‌شمول آب آشامیدنی، امکانات صحی و حفاظتی، امنیت غذایی و زراعت، آموزش و‌ سرپناه باید فراهم شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟