اولین مسابقه استعدادیابی مهاجرین افغانستانی در تلویزیون ایران

  • انتشار: ۲۱ حوت ۱۳۹۹
  • سرویس: تیتر 2گوناگون
  • شناسه مطلب: 108398

مسابقه استعدادیابی مهاجرین افغانستانی مقیم جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار توسط صدا و سیما تولید و در شبکه جهانی آی فیلم ۲ پخش می‌شود.

این مسابقه استعداد‌های برتر حوزه موسیقی مهاجرین را به چالش می‌کشد و قرار است در ایام نوروز ۱۴۰۰ از شبکه آی فیلم ۲ به نشر برسد.

«هادی کریمی»، گرداننده مسابقه «نواهنگ» با حضور در برنامه «پنجره آی فیلم» جزئیات برگزاری این مسابقه را توضیح داد.

وی در مورد نحوه برگزاری مسابقه «نواهنگ» عنوان کرد: پروسه این مسابقه با نشر یک اعلام رسمی آغاز شد و کسانی که شرایط اشتراک در این مسابقه را داشتند ویدئو‌های خود را ارسال کردند که شامل تعداد زیادی بود.

کریمی اظهار کرد: پس از بررسی‌های اولیه این ویدئوها، بیش از ۱۱۰ نفر انتخاب و  ارزیابی شدند و نهایتا ۴۸ نفربرای رقابت در پروسه اصلی  نواهنگ گزینش شدند  و این ۴۸ نفر در قالب ۱۲ گروه چهار نفره به ارائه توانمندی‌های خود می‌پردازند.

وی افزود: در مرحله بعد ۱۲ نفر از اشتراک کنندگان به مرحله نیمه نهایی راه می‌یابند و در سه گروه چهار نفره رقابت می‌کنند.

هادی کریمی تاکید کرد: در نهایت سه برگزیده نیمه نهایی نیز در برنامه فینال با یکدیگر مسابقه داده و رتبه‌های اول تا سوم مشخص می‌شود.

وی ادامه داد:  از ۴۸ نفر حاضر در این رقابت علاوه بر ۳ نفری که به مرحله نهایی راه پیدا می‌کنند، یک نفر با رای مردمی انتخاب می‌شود.

کریمی در مورد داوران ارزیابی کننده این مسابقه اظهار کرد: یکی از داوران حاضر در بخش ارزیابی، از خوانندگان نسل مهاجر آقای «عارف جعفری» هستند که بیشتر از لحاظ افغانستانی بودن موسیقی شرکت کننده گان را ارزیابی می‌کنند. در کنار او داور بعدی مسابقه آقای «مهرداد هویدا» هستند که مردم افغانستان وی را از طریق شبکه آی فیلم ۲ با تیتراژ سریال «مسافری از هند» می‌شناسند.

وی بیان کرد: گفتنی است «هویدا» در محضر استادان موسیقی مطرح افغانستانی، چون «رحیم خوشنواز»، استاد «امیر محمد» و استاد «عندلیبی» شاگردی کرده است و اشراف کاملی به موسقی افغانستانی دارد.

گرداننده مسابقه «نواهنگ» گفت: داور ارزیانی بعدی ما داکتر «محمدرضا چراغعلی» از تنظیم کننده‌های مطرح موسیقی ایرانی است که معروف‌ترین اثر ایشان در تاجیکستان اجرا و آهنگ سال آن کشور شد. یکی از مشهور‌ترین کار‌های ایشان که در بین مردم فارسی زبان افغانستان و تاجیکستان  شناخته شده است تنظیم آهنگ پارچه «صیاد» با خوانندگی استاد «علیرضا افتخاری» است.

«هادی کریمی» گفت: داور بعدی این مسابقه آقای «امیر تاجیک» خواننده مطرح ایرانی است که اشتراک کنندگان در دسته پاپ را داوری می‌کنند. از مطرح‌ترین فعالیت‌های ایشان که  در کارنامه خوانندگی شان  جهانی است خواندن آهنگ رسمی ایران در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان است.

گفتنی است «امیر تاجیک» برای مخاطبان شبکه آی فیلم ۲، با تیتراژ خاطره انگیز سریال «زیرآسمان شهر» شناخته شده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟